Çağdaş dünyada gençlerin sosyalleşmesine, siyasete, hatta toplum inşasına etkisi bakımından kitle medyasının ve iletişimin rolü, gücü tartışılmaz. Ancak tam da bu sebeplerle, kitle medyası ve iletişim ciddi bir şekilde tartışılıyor.

Çağdaş dünyada gençlerin sosyalleşmesine, siyasete, hatta toplum inşasına etkisi bakımından kitle medyasının ve iletişimin rolü, gücü tartışılmaz. Ancak tam da bu sebeplerle, kitle medyası ve iletişim ciddi bir şekilde tartışılıyor. Bu alanda Fransa’nın önde gelen isimlerinden biri olan sosyolog Éric Maigret bu tartışmaya, kökleri Amerikan ampirik ekolüyle Frankfurt Okulu’nun kimi zaman kesişen tezlerine, Habermas ve Habermas sonrası kamusal alan kuramlarına, etkileşimciliğe, yapısalcı kuramlara, kültürel çalışmalara uzanan iletişim sosyolojisi açısından yaklaşıyor. İfade, egemenlik ve demokratikleşen bir dünyaya katılmanın aynı anda ve bir arada mümkün olabileceğini gösteren medya ve iletişimin bu büyük atılım sürecini Amerikan pragmatist vizyonunu da ele alarak inceliyor. Medya ve İletişim Sosyolojisi öğrenciler için bir başvuru kaynağı olduğu kadar, medya ve iletişim alanında çalışan, düşünen, ayrıca iletişim alanında olan bitenden yeterince haberdar olmadığına inanan herkes için faydalı bir kitap.

Fransız sosyolog, Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde medya ve iletişim bilimlerinde doçent. Aynı zamanda Paris IEP’de İletişim Sosyolojisi profesörü olan Maigret, CNRS’de iletişim ve politika laboratuarında araştırmacıdır. Eserleri: Communication et médias (2003); Éric Macé’yle birlikte Penser les médiacultures (2005); Mark Alizart, Éric Macé ve Stuart Hall’le birlikte Stuart Hall (2007); Guillaume Soulez’le birlikte Les raisons d’aimer... les séries télé (2007); L’hyperprésident (2008); Hervé Glévarec ve Éric Macé’yle birlikte Cultural Studies: Anthologie (2008).
Kitabın Adı Medya ve İletişim Sosyolojisi
Orijinal Adı Sociologie de la communication et des médias
ISBN 9789750508516
Yayın No İletişim - 1557
Dizi Başvuru - 57
Alan Sosyoloji, Medya-İletişim
Sayfa 366 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 235 gr
Baskı 6. baskı - Şubat 2019 (1. baskı - Şubat 2011)
Yazar Éric Maigret
Çeviren Halime Yücel
Editör Can Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Özgür Yıldız
Dizin Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt Sena Ofset