Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi, insanın kötülükle olan yakın ilişkisini alegorik bir dille anlatıyor.

Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi, insanın kötülükle olan yakın ilişkisini alegorik bir dille anlatıyor. 

Stevenson’ın çığlıklar içinde uyandığı bir kâbustan yola çıkarak yazmaya başladığı ve kısa sürede tamamladığı Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi, saygın bir doktorun, Londra’nın tekinsiz sokaklarında kol gezen bir caniyle olan gizemli ilişkisini anlatır. Psikanalitik devrimin arifesinde, sınıf çatışması, suçluların yaşamı, insanın içindeki kötülüklerden kurtulabilmek için göze alabilecekleri ve toplumdan gizlenen hayatlar gibi güncel konular etrafında kaleme alınmış bu hikâye, yayımlandığı devrin ötesine uzanmayı başarmış, korku edebiyatının en akılda kalıcı kişiliklerinden birini ölümsüzleştirmiştir.


“Stevenson, iyilikten bütünüyle ayrılmış olan bir kötülüğün mevcudiyetini Hyde kişiliğinde ifade etmek istiyordu. Stevenson’ın tüm kötülükler arasında en sevmediği, zalimlikti; yarattığı gaddar varlığın da canavarlıklarını değil, eziyet ettiği ve öldürdüğü insanlara gösterdiği acımasız kayıtsızlığı dile getirmiştir.”
VLADIMIR NABOKOV

13 Kasım 1850’de İskoçya’nın Edinburgh kentinde doğdu. Ailesi Stevenson’ı önce Edinburgh Üniversitesi mühendislik bölümüne yazdırdı. Ancak o mühendisliğe hiç ilgi duymuyor, yazar olmayı istiyordu; bu yüzden üniversite yılları boyunca kendini yoğun bir şekilde okumaya verdi. 1871’de babasına edebiyattan başka hayatta ilgisini hiçbir şeyin çekmediğini söyledi ve bir süre tartıştıktan sonra hukuk bölümüne devam etmeye razı oldu. İlk olarak üvey oğlunu eğlendirmek için yazdığı Define Adası 1881 Ekim’inden itibaren Young Folks dergisinde tefrika edilmeye başlandı. Diğer bir ünlü kitabı Doktor Jekyll ve Bay Hyde Amerika ve Britanya’da bir ayda 56.000 kopya sattı. Stevenson 3 Aralık 1894’te hayatını kaybetti.

Kitabın Adı Dr. Jekyll ve Bay Hyde'ın Tuhaf Hikâyesi
Orijinal Adı Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde
ISBN 9789750516382
Kapak Antonio Mancini, “Otoportre”, 1906
Yayın No İletişim - 1172
Dizi İletişim Klasikleri - 29
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 202 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 180 gr
Baskı 1. baskı - Kasım 2014
Yazar Robert Louis Stevenson
Çeviren Kaya Genç
Önsöz Roger Luckhurst
Önsözü Çeviren Elif Uras Akhan
Sonsöz Robert Mighall
Sonsözü Çeviren Elif Uras Akhan
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Güneş Akkor, Emrah Serdan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt Sena Ofset