Korku edebiyatının en başarılı ilk örneklerinden birine hayat veren William Beckford, Vathek’le aynı zamanda roman sanatının da en hakiki Cehennem’ini yaratmıştır. Abbasi soyunun dokuzuncu halifesi Vathek, yıldızların sırrını çözmek için Babil kulesinin bir benzerini inşa ettirir.

Korku edebiyatının en başarılı ilk örneklerinden birine hayat veren William Beckford, Vathek’le aynı zamanda roman sanatının da en hakiki Cehennem’ini yaratmıştır.

Abbasi soyunun dokuzuncu halifesi Vathek, yıldızların sırrını çözmek için Babil kulesinin bir benzerini inşa ettirir. Bu kulede Vathek, bilinmeyen bir ülkeden gelecek bir adam aracılığıyla bir dizi mucizenin gerçekleşeceğini öğrenir. Bu arada gizemli kılıçlarla hükümdarlığın başkentine gelen bir yabancı da, şehre merak salar. Kılıçların üzerindeki harflerin esrarını çözmek isteyen Vathek, bu yabancının istek ve emirlerinin esiri olur. Yabancı Vathek’e, inancını değiştirmesi karşılığında Yeraltı Ateşi Sarayı’nın hazinelerini vaat eder.

Bu vaat karşısında her türlü emre uymaya hazır olan açgözlü halifenin bilmediği bir şey vardır: Yeraltı Ateşi Sarayı korkunç bir Cehennem’dir. Beckford’un kendi döneminin hayal gücünü aşan bu önemli eserini Murat Belge’nin önsözü ve Seçil Kıvrak’ın Vathek’in Fransızca ve İngilizce metinlerini karşılaştırarak oluşturduğu özenli çevirisiyle sunuyoruz.

“Saintsbury ile Andrew Lang, “Yeraltı Ateşi’nin Sarayı” buluşunun, Beckford’un en büyük başarısı olduğunu söyler ya da ima ederler. Ben de, bunun edebiyattaki ilk hakiki kötücül Cehennem olduğunu savunuyorum. Şöyle bir paradoksu göze alacağım: En ünlü edebi Cehennem, İlahi Komedya’daki dolente regno, kötücül bir yer değil, kötü şeylerin olduğu bir yerdir. Ayrım açıktır.”

JORGE LUIS BORGES

29 Eylül 1760’ta bazı kaynaklara göre Londra-Soho’da bazı
kaynaklara göre ise Wiltshire-Fonthill’deki aile malikanesinde doğdu. Kendisiyle

aynı ismi taşıyan babası zengin bir plantasyon sahibiydi ve iki dönem Londra beledi-
ye başkanlığı yapmıştı. Babasının on yaşında vefat etmesiyle büyük bir mirasa sahip

olan Beckford, eğitimini ailenin Fonthill’deki malikanesinde ve özel öğretmeni John

Lettice ile birlikte İsviçre’de tamamladı; küçük yaşlarda ileri derecede Fransızca öğ- rendi. 1780-1781’de Avrupa’da büyük bir tura çıkıp İsviçre, Portekiz, Fransa, İtalya gibi ülkelere seyahat etti ve Biographical Memoirs of Extraordinary Painters’ı (Sıradışı Ressamların Biyografik Hatıratları, 1780) yazdı. 1783’te Dreams, Waking Thoughts and Incidents’ı (Rüyalar, Uyanık Düşünceler ve Tesadüfler) yazan Beckford, 1784’te İngiliz parlamentosunda vekil olsa da adının karıştığı aşk skandallarından ötürü itibarı zedelendiği için İsviçre’ye gitmek zorunda kaldı. 1787’de kısa süreliğine İngiltere’ye döndü, ardından on yıl boyunca Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ve şehirlerinde seyahat etti. 1796’da Modern Novel Writing or the Elegant Enthusiast’ı (Modern Roman Yazımı ya da Zarif Bir Roman Meraklısı) kaleme aldı. Aynı yıl Fonthill’de yaptırmaya başladığı ve 1807’de yerleştiği meşhur Gotik malikanesi (Fonthill Abbey) içerdiği sanat koleksiyonu, nadir kitaplar ve antika eşyalarla büyük ilgi görmüştür. 1822’de şeker fiyatlarındaki artıştan kaynaklı ekonomik kriz nedeniyle Fonthill Abbey’i satmak zorunda kalan Beckford, seksen üç yaşında gripten öldüğü 1844’e kadar İngiltere’nin Bath şehrinde yaşadı. En bilinen yapıtı Vathek (1786) ilk olarak 1782’de Fransızca yazıldı, Beckford’un gözetimi altında Samuel Henley tarafından İngilizceye çevrildi ve yazarın izni olmadan İngiltere’de yayımlandı. Vathek ile İngiliz edebiyatında Gotik adı verilen türe önemli katkılar yapan Beckford 1797’de Azemia: A Descriptive and Sentimental Novel (Azemia: Betimleyici ve Santimantal Bir Roman); 1834’te Italy; with Sketches of Spain and Portugal (İspanya ve Portekiz Skeçleriyle birlikte İtalya); 1835’te Recollections of an Excursion to the Monasteries of Alcobaça and Batalha’yı (Alcobaça ve Batalha Manastırlarına Seyahat Anıları) yazdı.

Kitabın Adı Vathek
Orijinal Adı Vathek
ISBN 9789750510052
Kapak Pieter Bruegel, "Babil Kulesi", 1563
Yayın No İletişim - 1711
Dizi İletişim Klasikleri - 57
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 118 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 106 gr
Perakende Satış Fiyatı 15,28 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2012
Yazar William Beckford
Çeviren Seçil Kıvrak
Dizi Editörü Orhan Pamuk
Editör Müge Karahan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Melis Oflas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset