Tarih Sahneleri
Sanat Müzeleri - 2
Müze ve Eleştirel Düşünce

Günümüzde müzeyle ilgili kuramlar en az müzelerin kendisi kadar canlı. Eleştirel düşüncenin etkin bir damarını oluşturuyorlar. Müze ve Eleştirel Düşünce, çağdaş müzeciliğin tekrar tekrar başvurduğu kimi metinlerden oluşan bir seçki sunuyor.

Günümüzde müzeyle ilgili kuramlar en az müzelerin kendisi kadar canlı. Eleştirel düşüncenin etkin bir damarını oluşturuyorlar. Müze ve Eleştirel Düşünce, çağdaş müzeciliğin tekrar tekrar başvurduğu kimi metinlerden oluşan bir seçki sunuyor. Bu metinler modern toplumsal ve siyasal hayatın, modern kültürün ve kentleşme hareketlerinin müzedeki temsillerini inceliyorlar. Louvre, Orsay Müzesi, Pompidou Merkezi, Tate galerileri, New York Modern Sanat Müzesi, Metropolitan Müzesi ve daha birçok örnek Batı müzesini tarayarak, onların sahne arkasındaki müze kültürüne ve tarihine özgü değişik simgeleri aydınlatıyorlar, kavramları irdeliyorlar. Bir anlamda sanat yönetimini belirleyen politikaları tartışıyorlar.

 

Kitapta yer alan bölümler
Müzeler ve Radikaller: Bir Olağanüstü Durumlar Tarihi Linda Nochlin
Evrensel Müze Carol Duncan, Alan Wallach
Modern Sanat Müzesi Cristoph Grunenberg
Postmodern Çağda Müze:Orsay Müzesi Emma Barker
Müzenin Toplumdaki Yeri: Yeni Tate Galerileri Emma Barker
Valéry, Proust ve Müze Theodor W. Adorno
Sanat Müzeleri ve Yurttaşlık Ritüeli Carol Duncan
Sanat Aşkı Pierre Bourdieu
Teşhir Kültürleri Emma Barker
Bellek Yitiminden Kaçış: Kitle İletişim Aracı Olarak Müze Andreas Huyssen
Modern Sanat Müzeleri ve Tarihin Sonu Stuart Hall

1972’de Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Mimarlar Odası’nda bilim ve teknoloji konuları ile mimar ve mühendislerin toplumsal konumları üzerine araştırmalar yürüttü, çeşitli makalelerin yanı sıra Fordizmin ve Mühendisin Dönüşümü adlı kitabı yazdı. 1980’den sonra Ankara Çağdaş Sahne Kültür Merkezi’ni yönetti ve burada 500 Yıllık Bilmece programı çerçevesinde sanat tarihi, edebiyat ve müzikle ilgili etkinlikler düzenledi. 1984’te Galeri Nev’in kuruluşuna katıldı. Bu tarihten başlayarak galerinin Ankara’daki sergilerini düzenledi ve aralarında Resme Bakan Yazılar, Arslan-Defterler ve Tiraje: Zamanların Hafızası’nın da bulunduğu 100’ü aşkın Galeri Nev yayınının editörlüğünü yaptı. Galeri sergilerinden başka Ankara’da Cobra ve 1950-2000, Kopenhag’da Ben Bir Başkası, İstanbul’da Mübin Orhon: Sainsbury Koleksiyonu sergilerini hazırladı. Sanart’ın kuruluşunda ve yönetiminde görev aldı. Marmara ve Yıldız üniversiteleri güzel sanatlar fakülteleri ile İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde sanat tarihi dersleri verdi. 2000 yılından bu yana, kültürel eleştiri alanında eserlerin derlendiği “Sanathayat” dizisini yönetiyor. Ayrıca, kurucusu olduğu e-skop internet dergisinin editörlüğünü sürdürüyor. Son yayınlanan kitapları: Modernliğin Sınırında Sanat: Eleştiri, Özerklik, Siyaset (2006), Müze ve Modernlik (2006), Çağdaş Sanatın Örgütlenmesi (2011), Sanatın İktidarı: 1917 Devrimi, Avangard Sanat ve Müzecilik (2015); Mümkün Olmayan Müze: Müzeler Ne Gösteriyor? (2017), Dada Kılavuz, 1913-1923 Münih, Zürih, Berlin, Paris (Nur Altınyıldız Artun ile birlikte, 2018); Modernizm Kavramı ve Türkiye’de Modernist Sanatın Doğuşu (2020); Hayalperest Mimarlık/Özgür Aletlerin Mimarlığı (2023); Mimarlığın Aklı (2024).

Üst Başlık Tarih Sahneleri
Kitabın Adı Sanat Müzeleri - 2
Alt Başlık Müze ve Eleştirel Düşünce
ISBN 9789750504440
Yayın No İletişim - 1190
Dizi Sanat Hayat - 10
Alan Sanat
Sayfa 319 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 381 gr
Perakende Satış Fiyatı 219,00 TL
Baskı 4. baskı - Mart 2022 (1. baskı - Ekim 2006)
Dizi Editörü Ali Artun
Kapak Tasarımı Özlem Özkal
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Dizin Nurgül Şimşek
Derleyen Ali Artun
Çeviren Esin Soğancılar, Renan Akman, Kemal Atakay, Ufuk Kılıç, Tanıl Bora, Elçin Gen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset