Arkeoloji: Tarihin ve Kültürün Yapılandırılması

Arkeoloji: Tarihin ve Kültürün Yapılandırılması, geçmişi yorumlamak ve geleceği tayin etmek için verilen mücadelenin ana mecralarından biri olan arkeolojinin politikasına ışık tutuyor.

Bu derlemedeki yazılar, geçmişi yorumlamak ve geleceği tayin etmek için verilen mücadelenin ana mecralarından biri olan arkeolojinin politikasına ışık tutuyor. Arkeoloji, üzerinde hak iddia ettikleri toprakla aralarındaki tarihsel bağı ispat etmek isteyen ulusdevletlerin, kendilerine şanlı bir geçmiş kurgulamak isteyen halkların ve toprak gasplarını medeniyet anlatılarıyla meşrulaştırma gereği duyan kolonyal güçlerin elinde etkili bir araca dönüşmüştür.

1980’lerden itibaren disiplin içinden ve dışından arkeoloji pratiğine yöneltilen tüm eleştirilere rağmen, Irak’tan Filistin topraklarına kadar 21. yüzyılda yaşanan çatışmalar, arkeolojik eserlerin günümüzde hâlâ savaş sahalarına sürülebildiğini gösteriyor. Bu derlemeye katkıda bulunan yazarlar, ulusların inşa süreciyle beraber bilimler arasındaki yerini sağlamlaştıran, kolonyalizmin himayesi altında serpilen ve kapitalizmle eklemlenen arkeolojiyi, bu güçlerle arasındaki karşılıklı üretim ve yeniden üretim ilişkisini gözden geçirmeye çağırıyor. Hepsinden önemlisi, arkeologları, ölü topluluklarla değil yaşayan insanlarla ve günümüzde hâlâ etkinliğini sürdüren nesnelerle çalıştıklarının bilincinde olup buna uygun bir etik geliştirmeye davet ediyor.

Kitapta yer alan bölümler
Arkeolojinin Politikası ve Etiği Ayşe Boren
Vaat Edilmiş Topraklar ve Seçilmiş Halklar: Arkeolojik Anlatının Politika ve Poetikası Neil Asher Silberman
Bir Kolonyal Söylem Olarak Arkeoloji Tarihi Oscar Moro Abadia
Arkeoloji ve Yerleşimci İsrail Ulusu Üzerine Düşünceler Nadia Abu El Haj
Arkeoloji Etiğini Politikleştirmek Yannis Hamilakis
Yerel Zaman veya Antik Geçmişin Mevcudiyeti Susanne Leeb
‘Terörle Savaş’ ve Ordu-Arkeoloji Kompleksi: Irak, Etik ve Neokolonyalizm Yannis Hamilakis

2003’te Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisans yaptı. Çeşitli sanat-edebiyat dergileri ve sanat kurumları için çeviriler yaptı. 2015 yılından bu yana e-skop dergisinin editoryal ekibinde yer alıyor.

Kitabın Adı Arkeoloji: Tarihin ve Kültürün Yapılandırılması
ISBN 9789750525865
Yayın No İletişim - 2713
Dizi Sanat Hayat - 44
Alan Sanat
Sayfa 205 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 202 gr
Perakende Satış Fiyatı 172,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2019
Derleyen Ayşe Boren
Çeviren Ayşe Boren
Dizi Editörü Ali Artun
Yayına Hazırlayan Elçin Gen
Kapak Tasarımı Özlem Özkal, Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Dizin Elçin Gen
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit