Osmanlı Müzeciliği
Müzeler, Arkeoloji ve Tarihin Görselleştirilmesi

Müze kurumu, Osmanlı İmparatorluğu’na Avrupa’dan ithal edilmiş olmakla birlikte, kendisine özgün bir yol çizmiş. Osmanlı müzeleri, Batıcılık-Doğuculuk çatışmasından uzaklaşarak, hatta Batıcılığı kullanıp emperyalizme karşı koyarak, oluşum halindeki bir ulusal kimliği simgeleyebilmiş.

Müze kurumu, Osmanlı İmparatorluğu’na Avrupa’dan ithal edilmiş olmakla birlikte, kendisine özgün bir yol çizmiş. Osmanlı müzeleri, Batıcılık-Doğuculuk çatışmasından uzaklaşarak, hatta Batıcılığı kullanıp emperyalizme karşı koyarak, oluşum halindeki bir ulusal kimliği simgeleyebilmiş. Wendy Shaw’un kitabı, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde müzeciliği kurumlaştıran kararlardan ve müzelere seçilen eserlerden yola çıkarak, bu ulusal kimlik serüveninin izini sürüyor.
Osmanlı müzeleri, kendi dönemlerindeki gelişmelerden ve gereksinimlerden haberdar olmaları; daima değişime karşılık vermeleri; basit taklitçilikten, tekrarcılıktan veya özgünlük saplantısından uzak kalarak ince bir çeşitliliğe yönelmelerinden ötürü, kendilerinden sonraki girişimleri sorgulamamız ve eleştirebilmemiz açısından elverişli örnekler sunuyor.

Wendy M. K. Shaw (1970, Los Angeles) Scripps College'dan mezun olduktan sonra 1999'da California Üniversitesi'nde (UCLA) sanat tarihi bölümünde doktorasını tamamladı. Ohio Üniversitesi'nde Yakındoğu Dilleri ve Kültürleri bölümünde yardımcı doçent olarak dersler verdi. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Medya ve İletişim Fakültesi'nde öğretim görevlisidir ve Kültürel İncelemeler Lisansüstü Programı'nda dersler vermektedir. Ars Orientalis ve Third Text gibi dergilerde makaleleri yayınlanan Wendy Shaw'un, çeşitli derlemelerde arkeoloji ve müzecilik konusunda yazıları yer almaktadır.

Kitabın Adı Osmanlı Müzeciliği
Alt Başlık Müzeler, Arkeoloji ve Tarihin Görselleştirilmesi
Orijinal Adı Possessors and Possessed (Museums, Archaeology, and the Visualization of History in the Late Ottoman Empire)
ISBN 9789750502903
Kapak Şeker Ahmet Paşa atölyesinde
Yayın No İletişim - 1046
Dizi Sanat Hayat - 5
Alan Sanat
Sayfa 339 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 357 gr
Perakende Satış Fiyatı 257,00 TL
Baskı 3. baskı - Şubat 2020 (1. baskı - Kasım 2004)
Yazar Wendy M. K. Shaw
Dizi Editörü Ali Artun
Kapak Tasarımı Özlem Özkal
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Çeviren Esin Soğancılar
Dizin Elçin Gen
Arşiv Tarama Nihal Boztekin
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset