Neoliberalizmin Mimarlığı
Çağdaş Mimarlığın Denetim ve İtaat Aracına Dönüşme Süreci

Neoliberalizmin Mimarlığı, çağdaş mimarlıktaki egemen düşünce ve uygulamaların neoliberal yönetim teknikleriyle ittifakını irdeliyor.

Neoliberalizmin Mimarlığı, çağdaş mimarlıktaki egemen düşünce ve uygulamaların neoliberal yönetim teknikleriyle ittifakını irdeliyor. Eleştirelliği bir yana bırakarak, açıktan piyasaya tâbi olmayı savunan mimarlık teorisi ve pratiğinin, bir yandan toplumsal denetim mekanizmalarını mekânlaştırırken, diğer yandan kendini nasıl “ilerici” olarak sunduğunu gösteriyor. Zaha Hadid, Patrik Schumacher, Rem Koolhaas ve Greg Lynn Spencer gibi mimarlık alanında büyük şöhret ve nüfuz sahibi olmuş isimlerin yazılarını ve mimari uygulamalarını derinlemesine çözümleyerek, neoliberal düşünceyle ortaklıklarını açığa çıkarıyor. Ayrıca bu yeni mimarlık teorilerinin, Deleuze, Guattari ve Bruno Latour gibi düşünürlerden devşirdikleri kavramları nasıl çarpıtarak kullandıklarını açıklıyor. Eğitim, tüketim ve çalışma hayatına ait birçok mimari projeyi araştıran Spencer, Foucault’nun düşüncelerinden de yararlanarak, çağdaş mimarlığın, neoliberalizmin itaatkâr öznellik üretimi süreçlerindeki rolünü inceliyor.

DOUGLAS SPENCER halen Westminster, East London ve Middlesex üniversitelerinde şehircilik tarihi ve kuramı ile mimarlık dersleri veriyor. Çeşitli dergi ve kitaplarda çağdaş mimarlık ve şehircilik üzerine makaleleri yayımlandı. Mimarlığı konu alan “Critical Grounds” başlıklı bir blog yayımlıyor, “Asking Architecture” adlı tartışma grubunun kurucuları arasında yer alıyor.

Kitabın Adı Neoliberalizmin Mimarlığı
Alt Başlık Çağdaş Mimarlığın Denetim ve İtaat Aracına Dönüşme Süreci
Orijinal Adı The Architecture of Neoliberalism
ISBN 9789750523090
Yayın No İletişim - 2568
Dizi Sanat Hayat - 41
Alan Sanat, Mimarlık
Sayfa 304 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 292 gr
Perakende Satış Fiyatı 235,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2018
Yazar Douglas Spencer
Çeviren Akın Terzi
Dizi Editörü Ali Artun
Yayına Hazırlayan Elçin Gen
Dizi Kapak Tasarımı Özlem Özkal, Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Dizin Elçin Gen
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit