Fransa’da 1830-1850 arası döneme iki devrim damgasını vurur: Krallığa son veren 1830 Devrimi ve İkinci Cumhuriyet’in ilan edildiği 1848 Devrimi. Her iki devrimin de ilk anda başarıyla sonuçlanması, bu dönemde insanlığın kurtuluşuna ilişkin umutları canlandırır ve bir ütopyalar çağına yol açar. Saint-Simon ve Charles Fourier'nin “sosyalist ütopya”larıyla Marx ve Engels’in komünizmi hep bu çağın eserleridir.
Fransa’da 1830-1850 arası döneme iki devrim damgasını vurur: Krallığa son veren 1830 Devrimi ve İkinci Cumhuriyet’in ilan edildiği 1848 Devrimi. Her iki devrimin de ilk anda başarıyla sonuçlanması, bu dönemde insanlığın kurtuluşuna ilişkin umutları canlandırır ve bir ütopyalar çağına yol açar. Saint-Simon ve Charles Fourier'nin “sosyalist ütopya”larıyla Marx ve Engels’in komünizmi hep bu çağın eserleridir. Bu ütopyaların hedefi, hayatın sanat gibi, şiir gibi yaşandığı toplumlardır. Bu nedenle de, sanatçılara devrimci dönüşümlerin önderliği rolünü verirler. Sanatı ve sanatçıyı ilk kez bu ütopyalar, bir “avangard” olarak tanımlarlar. Sanatı bir “umut ilkesi”, bir “mutluluk vaadi” olarak görüp hayatla ve siyasetle kaynaştıran fikirler, ütopyalar çağında ortaya çıkar. 20. yüzyılda modernist estetiği, mimarlığı ve avangard hareketleri yönlendiren başlıca saikler de bu fikirler olacaktır. 


"Tarihin sonunun ve sosyalizmin ölümünün ilan edildiği günümüzde, yeni mutluluk hayallerine belki de her zamankinden fazla ihtiyacımız var." 

Neil McWilliam

Neil McWilliam doktora derecesini Oxford Üniversitesi'nden aldı. 19. yüzyıl ve erken 20. yüzyıl Fransa sanatı üzerine yoğunlaşan yazılarının yanında, sanat eleştirisinin tarihi, milliyetçi ve muhafazakar hareketlerin sanat ile olan ilişkisi gibi konularda yazılmış çokça makalesi çeşitli dergi ve kitaplarda yayımlanmıştır. Birçok üniversitede misafir öğretim üyesi olarak da dersler veren yazar, halen Duke Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdürmektedir.  

Kitabın Adı Sanat Ütopya: Mutluluk Hayalleri
Alt Başlık Sosyal Sanat ve Fransız Solu (1830-1850)
Orijinal Adı Dreams of Happiness: Social Art and the French Left, (1830-1850)
ISBN 9789750509643
Kapak Pieter Bruegel, "Babil Kulesi" (1563)
Yayın No İletişim - 1669
Dizi Sanat Hayat - 23
Alan Sanat
Sayfa 571 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 541 gr
Perakende Satış Fiyatı 107,00 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2011
Yazar Neil McWilliam
Çeviren Esin Soğancılar
Dizi Editörü Ali Artun
Yayına Hazırlayan Elçin Gen
Kapak Tasarımı Özlem Özkal, Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Dizin Elçin Gen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset