Kenarın Kitabı
“Ara”da Kalmak, Çeperde Yaşamak

Kenarın Kitabı, şehirlerin kentsel sahnesinin kenarlarına bakıyor. Kentsel dönüşümün gözden ıraklaştırılan sahne arkalarına bakıyor.

Her şehirde varlar: Kenarda yaşayanlar... Türlü türlü: Kenara itilenler var, mecburiyetten kenara çekilenler var, bile isteye kenara kayanlar var.

Kenarın Kitabı, şehirlerin kentsel sahnesinin kenarlarına bakıyor. Kentsel dönüşümün gözden ıraklaştırılan sahne arkalarına bakıyor. Seyyar satıcılar... Kenar mahallelerin ve “Allah’ın unuttuğu yerlere” kurulan TOKİ konutlarının kadınları... Çinçin gibi namlı mahallelerin suçlulukla damgalanmış çocukları... “Markalaşma” peşindeki kentsel turizmin “ayak altından çekilsin” istedikleri... Ankara’nın yok edilmiş, unutulmuş Ermenilerinin kenarda kalan izleri... Dış mahallelerin de dışındaki çöplükler, molozluklar... ve “kenar mahalle ekolojileri”... 

Eda Acara, Özkan Agtaş, Elif Ekin Akşit-Vural, Eylem Ümit Atılgan, Funda Şenol Cantek, Kübra Ceviz, Sermin Çakmak, Rafael Demirci, Ayhan Geçgin, Tahire Erman, Alev Özkazanç, Jean-François Perouse, Timur Özkan, Engin Sarı, Çağla Ünlütürk Ulutaş’ın katkılarıyla.
 
 
 

1970 Ankara doğumlu. A.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre basın sektöründe çalıştı. Lisansüstü eğitimini Ankara Üniversitesi SBE, Gazetecilik ABD’nda tamamladı. 1994 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2010 yılından 2017 yılına kadar Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde görev yaptı. 2017’de 686 No’lu KHK ile ihraç edildi. Başlıca ilgi alanları, gazetecilik uygulamaları, iletişim sosyolojisi, kent sosyolojisi, basın tarihi, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve sözlü tarih çalışmalarıdır. Doktora tezi, Yabanlar ve Yerliler: Başkent Olma Sürecinde Ankara adıyla İletişim Yayınevi tarafından 2003 yılında basıldı. 2006 yılında, yine aynı yayınevinden Sanki Viran Ankara adlı derleme kitabı yayımlandı. 2012 yılında  Cumhuriyet’in Ütopyası: Ankara adlı derleme kitabı, Ankara Üniversitesi Yayınevi tarafından yayımlandı. 2014'te Kenarın Kitabı: "Ara"da Kalmak, Çeperde Yaşamak; 2017'de ise İcad Edilmiş Şehir: Ankara adlı derlemeleri aynı yayınevinden çıktı. Kuaför salonlarında toplumsal cinsiyet ilişkilerinin nasıl kurulduğunu ele alan Aynanın Önünde, Cımbızın Ucunda: Kuaför Kitabı adlı derlemesi de 2017'de yayımlandı.

Kitabın Adı Kenarın Kitabı
Alt Başlık “Ara”da Kalmak, Çeperde Yaşamak
ISBN 9789750514166
Yayın No İletişim - 1948
Dizi Memleket Kitapları - 24
Alan Kentleşme, Çevre ve Ekoloji
Sayfa 291 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 241 gr
Perakende Satış Fiyatı 196,00 TL
Baskı 3. baskı - Temmuz 2019 (1. baskı - Ocak 2014)
Yazar Funda Şenol
İllustrasyon Zeynep Özatalay
Editör Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Nurşen Güllüoğlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Tansel Tüzel, Çiğdem Hüner
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset