"Mış Gibi Site"
Ankara’da Bir TOKİ-Gecekondu Dönüşüm Sitesi

Neoliberal kentsel dönüşümün analizini, roman canlılığıyla yapan bir çalışma.

“Benim orada iyi kötü bir gecekondum vardı.” “Oralar çok güzeldi. Keşke gelmeseydik. Buraya gelmemiz kendi isteğimizle olmadı. Belediye tarafından üçkâğıda getirildik, çok güzel kandırıldık.” “Lojmanları gördüler, bedava sandılar. Yıkan geldi, yıkan geldi. ‘Amanıın! Şofbeni de var, ılık suyu da var. Hadi gelin, hadi gidek!’ Bizler yıktık elimizle, belediye yıkmadı. Sevindik geldik, sevindik geldik.” Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) kısaltmasıyla simgelenen kentsel dönüşüm programı, birkaç yıldır Türkiye’nin şehirlerini; yoksul mekânlarını değiştiriyor, dönüştürüyor. Elinizdeki kitap, böyle bir tecrübeyi, bir gecekondu mahallesinin toplu konut sitesine dönüşüm hikâyesini anlatıyor.

Gerçekten, bir hayat hikâyesi bu: Bir hayatın baştan aşağı değişmesinin ve bunun getirdiği sarsıntıların hikâyesi. Bir yandan gecekondu hayatının kaybedilen değerlerine, alışkanlıklarına duyulan özlem, diğer yandan gecekondu alışkanlıklarının toplu konutlarda da sürmesi… Komşuluk tarzının değişmesi… Sosyal yardım siyasetinin etkileri… Umulan ve başlangıçta cezbeden konforun hızla yitişi ve karşılaşılan maddi zorluklar… “Kandırıldık” duygusu… “Şehirli olmanın” ve “kurallı yaşamın” “mış gibi”si…

Neoliberal kentsel dönüşümün analizini, roman canlılığıyla yapan bir çalışma.

Doktora derecesini 1993 yılında City University of New York’tan aldı. Aralarında Environment and Planning A, International Journal of Urban and Regional Research, Urban Studies, Gender & Society, Women’s Studies International Forum, International Journal of Middle East Studies, Middle Eastern Studies, Environment and Behavior, Habitat International, International Journal of Turkish Studies ve Urban Anthropology dergilerinin de bulunduğu çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde yayımlanan makaleleri ve kitap bölümleri bulunmaktadır. 2001 yılında Urban Studies dergisi tarafından verilen en iyi makale ödülünü kazandı. 2005-2006 akademik yılında Harvard Ünivesitesi Sosyal Antropoloji Bölümü’nde Fulbright bursiyeri olarak akademik çalışmalar yaptı. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi.
Kitabın Adı "Mış Gibi Site"
Alt Başlık Ankara’da Bir TOKİ-Gecekondu Dönüşüm Sitesi
ISBN 9789750518904
Yayın No İletişim - 2271
Dizi Araştırma-İnceleme - 376
Alan Politika/Siyaset, Sosyoloji, Kentleşme, Çevre ve Ekoloji, Mimarlık
Sayfa 325 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 274 gr
Perakende Satış Fiyatı 240,00 TL
Baskı 3. baskı - Ocak 2024 (1. baskı - Şubat 2016)
Yazar Tahire Erman
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Oktay Orhun
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Tahire Erman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset
Baskı İsteğe Bağlı Kitap

Okurlarımızın yayımladığımız eserlere kesintisiz erişebilmeleri için dijital baskılı "isteğe bağlı kitap" uygulaması başlattık.

Sitemizdeki i-Kitap sekmeli "isteğe bağlı kitaplarımızı" www.iletisim.com.tr’den çevrimiçi sipariş vererek 3 gün içinde edinebilirsiniz.

Sınırlı başlık ve sayıda basılacak kitaplarımız, olağan dolaşımdaki basılı kitaplarımızdan farklı olarak dijital baskıyla çoğaltılacak ve farklı fiyatla satışa sunulacaktır.