90'larda Mahpus Olmak
Van, Muş, Diyarbakır, Adıyaman, Antep, Bursa, Kaman

Solgun’un bu kitabı, 80’lerdeki mahpusluk deneyimini aktardığı Demeyin Anama İçerdeyim’le birlikte ele alındığında, 12 Eylül dönemi ile 90’ların koşullarının, hapishane yaşantısı ve ceza infaz rejimi bakımından etkileyici bir mukayesesi.

“Naçar, yorgun, hapsedilmiş bir kabına sığmazlık... Bunun için en çok geceleri çöreklenir yüreğine insanın, tüm  gerçekliğiyle ve en yoğun bir yaşamak ağrısı... (…) Geceler, elle tutulacak denli somut ve yoğun yaşam zamanlarıdır, tutsakken ve şiirini, şarkılarını, yitik duygularını aramaktayken nafile bir çabayla yüreğinin derin boşluklarında. (…) Gecelerle birlikte bir ömürdür akıp giden, ömürlerdir, güneşli mavi gelecekler aşkına yaşanmış ömürler...”

Cafer Solgun, 12 Eylül dönemindeki uzun mahpusluğunun ardından, “Kürt sorunu” gündeminin belirleyiciliği altında yaşanan 1990’larda bu “sınavı” bir kez daha göğüslemişti. Solgun bu kitabında, yaklaşık on yıl boyunca Van, Muş, Diyarbakır, Adıyaman, Antep, Bursa ve Kaman hapishanelerinde yaşadıklarını, gözlediklerini, düşündüklerini, hissettiklerini hikâye ediyor. Fonda, dönemin yüklü gündemi…

Bazen “Mahpusluktur, bazen olur… denen türden bir sıkıntı”... Bazen mizah... Bazen gündeliğin öğütücülüğü… Bazen kıyasıya mücadele… Siyasîler ve adliler…

Mahpusluk yaşantısının içinden, genel meselelere dair gözlem ve düşüncelerini de aktarıyor Solgun. Sözgelimi, ‘örgüt’ün kendisini ‘devlet’ yerine koyan bir anlayışla hareket etmesinin” trajikomik sonuçlarını, özgürlüğün gündelik pratikteki anlamını ve daha birçok şeyi tartışıyor. Solgun’un bu kitabı, 80’lerdeki mahpusluk deneyimini aktardığı Demeyin Anama İçerdeyim’le birlikte ele alındığında, 12 Eylül dönemi ile 90’ların koşullarının, hapishane yaşantısı ve ceza infaz rejimi bakımından etkileyici bir mukayesesi.

1962 yılında doğdu. Dersimli Kürt, Alevi bir ailenin çocuğudur. İlk ve orta öğrenimini Elazığ’da tamamladı. Katıldığı bir boykot eylemi nedeniyle lise öğrencisiyken ilk kez gözaltına alınıp işkence gördüğünde 16 yaşında bile değildi. Siyasi nedenlerle sıkıyönetim mahkemesi ve DGM’de yargılandı. Uzun süre hapis kaldı (toplam 17,5 yıl). Çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. Köşe yazarlığı yaptı. Dersim, Alevi ve Kürt sorunuyla ilgili görüşleri, çalışma ve kitapları tartışmalar yarattı. 2007 yılında kurulan Toplumsal Olayları Araştırma ve Yüzleşme Derneği’nin (Yüzleşme Derneği) başkanı ve 2011 yılında doğan Zerya’nın babasıdır. Yayımlanmış kitapları: Cihangir’de Bir Ev (öyküler, 2003), Duvarlara İnat (karikatürler, 2005), Gitmek/Kırılma Öyküleri (öyküler, 2006), Alevilerin Kemalizmle İmtihanı (araştırma-inceleme, 2008), Dersim... Dersim... Yüzleşmezsek Hiçbir Şey Geçmiş Olmuyor (araştırma-inceleme, 2010), Gayrıresmi Cumhuriyet (araştırma-inceleme, 2012), Alevi Sorunu: Nereden Nereye (araştırma-inceleme, 2014). İletişim’den 2017’de 1980’lerin mahpusluk tecrübesini aktaran Demeyin Anama İçerideyim adlı kitabı yayımlandı.

Kitabın Adı 90'larda Mahpus Olmak
Alt Başlık Van, Muş, Diyarbakır, Adıyaman, Antep, Bursa, Kaman
ISBN 9789750524219
Kapak Görseli Cafer Solgun arşivi
Yayın No İletişim - 2621
Dizi Anı - 81
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı, Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 400 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Ağırlık 415 gr
Perakende Satış Fiyatı 40,00 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2018
Yazar Cafer Solgun
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Dinçer Demirkent
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit