Sosyolojiye Çağrı
Hümanist Bir Perspektif

Sosyoloji hakkında onun önemli bir kuramcısının yaklaşımını yansıtan, meraklısına davetkâr yaklaşan, hem uzmanına hem “yeni başlayana” hitap etmeyi başaran bir kitap.

Sosyoloji, “amatörü” veya “heveslisi” çok olan bir sosyal bilim alanı... Herkes, “toplum” hakkında bir şeyler söylemeye kendini ehil hissedebilir. Sosyolojinin en önemli kuramcılarından Peter Berger, bu kitabında sosyoloji “amatörlerinin” hevesini kırmıyor – tam tersine. Kitap, başlığıyla bile, herkesi sosyolojiye, sosyoloji üzerine düşünmeye, sosyolojiyle ilgilenmeye davet ediyor. Berger, onu “hümanist bir disiplin” olarak adlandırmakla, sosyolojinin insana dair bütün ilgilerle, bütün meraklarla ilişkili olduğunu vurgulamak istiyor. Ona göre sosyoloji her şeyden önce – herkes için– bireysel bir uğraş, bir ilgi alanı… Heyecan verici bir entelektüel macera…


Berger sosyolojiyi aynı zamanda bir “bilinç türü”, bir bakış açısı olarak ele alıyor: “Toplumun içindeki insanı, insanın içindeki toplumu” görmeyi sağlayan bir bakış açısı... Kitabın bir kısmı da sosyolojinin etik anlamını ve ölçütlerini ele alıyor. Yazarın uzmanlık alanı olan din sosyolojisine ilişkin örnekler sadece bu bölümde değil bütün kitapta kendini hissettiriyor. Sosyoloji hakkında onun önemli bir kuramcısının yaklaşımını yansıtan, meraklısına davetkâr yaklaşan, hem uzmanına hem “yeni başlayana” hitap etmeyi başaran bir kitap.

1929 doğumlu, Avusturya kökenli Amerikalı sosyolog. Bilgi, din ve modernleşmenin sosyolojik teorisine ilişkin çalışmalarıyla bilindi. 1981’den 2017'ye dek Boston Üniversitesi’ndeydi. 27 Haziran 2017'de hayatını kaybetti. Türkçede yayımlanmış kitaplarından bazıları: Dinin Sosyal Gerçekliği (çev. Ali Coşkun, İnsan Yayınları, 1993), Gerçekliğin Sosyal İnşası (Thomas Luckmann ile birlikte; çev. Vefa Saygın Öğütle, Paradigma Yayınları, 2008), Melekler Hakkında Söylenti (çev. Ali Coşkun - Nebile Özmen, Rağbet Yayınları, 2012), Bir Küre Bin Küreselleşme (çev. Ayla Ortaç, Samuel Huntington’la beraber, Kitap Yayınevi, 2012), Kutsal Şemsiye - Dinin Sosyolojik Teorisinin Ana Unsurları (çev. Ali Coşkun, Rağbet Yayınları, 2015).

Kitabın Adı Sosyolojiye Çağrı
Alt Başlık Hümanist Bir Perspektif
Orijinal Adı Invitation to Sociology: A Humanistic Perspective
ISBN 9789750522109
Yayın No İletişim - 2493
Dizi Başvuru - 108
Alan Sosyoloji
Sayfa 230 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 196 gr
Perakende Satış Fiyatı 180,00 TL
Baskı 4. baskı - Eylül 2021 (1. baskı - Temmuz 2017)
Yazar Peter L. Berger
Çeviren A. Erkan Koca
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Ozan Değer
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı cahilus
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Melis Oflas
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit