Henri Mendras, kökenleri Eski Yunan kültürüne kadar götürülse de, aslında 18. ve 19. yüzyıl felsefesinden doğan sosyolojinin günümüzdeki önemli düşünürlerinden biri. Sosyolojiye giriş niteliği taşıyan bu kitap, temel sosyolojik kavramları akıcı ve basit bir dille anlatmasının yanı sıra, sosyolojiye yön veren Durkheim, Weber, Marx gibi önemli düşünürlerin temel kuramlarını, öğrencileri düşünerek kolay anlaşılır bir üslûp ve akılcılıkla ele alıyor.

Henri Mendras, kökenleri Eski Yunan kültürüne kadar götürülse de, aslında 18. ve 19. yüzyıl felsefesinden doğan sosyolojinin günümüzdeki önemli düşünürlerinden biri. Sosyolojiye giriş niteliği taşıyan bu kitap, temel sosyolojik kavramları akıcı ve basit bir dille anlatmasının yanı sıra, sosyolojiye yön veren Durkheim, Weber, Marx gibi önemli düşünürlerin temel kuramlarını, öğrencileri düşünerek kolay anlaşılır bir üslûp ve akıcılıkla ele alıyor. Yazar, çalışmasını ampirik araştırmaların getirdiği yeniliklerle, son yıllara damga vuran teorik ve metodolojik değişimlerle, yakın tarihli çalışmalara verdiği referanslarla zenginleştiriyor: Kadın/erkek, kentli/köylü, kültür/medeniyet, sanayi toplumu/köylü toplumu gibi karşılaştırmaların yanında, normlar, sınıflar, sapma, aile, bürokrasi gibi sosyolojik kavramları bilimsel temellere dayanarak inceliyor. Bir yandan da, satır aralarında, bir sosyolog adayının kendini bu mesleğe nasıl hazırlayacağına, nelere dikkat edeceğine dair ipuçları veriyor.
Sosyolojinin İlkeleri, içerdiği kavram zenginliği, kolay anlaşılır dili ve açıklayıcı örnekleriyle başta sosyoloji öğrencileri olmak üzere, sosyolojiyle ilgilenen herkes için son derece faydalı bir giriş kitabı ve kaynak niteliği taşıyor.

Fransız sosyolog. CNRS’de araştırma yöneticiliği yaptı. Özellikle köylülük konusunda uzman. Önemli eserleri: La fin des peysans, (Actes Sud, 1994), Les sociétés peysannes (Gallimard, 1995), La seconde Révolution française 1965-1984, (Gallimard, 1994), L’Europe des Européens (Gallimard, 1997) ve Comment devenir sociologue (Actes Sud, 1995).
Kitabın Adı Sosyolojinin İlkeleri
Orijinal Adı Éléments de sociologie
ISBN 9789750505706
Yayın No İletişim - 1292
Dizi Politika - 66
Alan Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa 287 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Ağırlık 345 gr
Perakende Satış Fiyatı 89,00 TL
Baskı 4. baskı - Mart 2017 (1. baskı - Şubat 2008)
Yazar Henri Mendras
Editör Berna Akkıyal, Can Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ceren Kınık
Çeviren Buket Yılmaz
Dizin Özgür Yıldız
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset