Durkheim’ın çalışmalarını Birinci Dünya Savaşı öncesinin toplumsal ve siyasal çerçevesinde inceleyen Jacques Coenen-Huther, modernliğe geçiş sancıları çeken bir dünyayı, değişimin etkisini derinden hisseden bir aydının gözünden yansıtıyor.

 Topluma ilişkin bilimsel kesinlikte bilgi sunma tutkusuyla sosyolojiye yönelen Émile Durkheim, Fransız sosyoloji ekolünün kurucusu olarak tarihe geçmiştir. Toplumsal bağların zayıflamasının yarattığı krizi çözümlemeyi hedefleyen Durkheim, toplumsal bütünleşmenin temellerine ve işbölümünün artmasıyla beraber açılan yeni perspektiflere odaklanır.

Durkheim’ın toplumsal farklılaşmanın önemi, modern bireyciliğin anlamı, sosyalleşmenin temel rolü ve anomi halinin etkileri gibi temel görüşleri günümüz sosyolojisi için hâlâ verimli bir varsayım kaynağı teşkil ediyor. Durkheim’ın çalışmalarını Birinci Dünya Savaşı öncesinin toplumsal ve siyasal çerçevesinde inceleyen Jacques Coenen-Huther, modernliğe geçiş sancıları çeken bir dünyayı, değişimin etkisini derinden hisseden bir aydının gözünden yansıtıyor.

Durkheim’ın sosyoloji alanında bıraktığı mirası ve farklı modern sosyoloji akımları üzerindeki yansımalarını tarihsel bir perspektif içinde sunan Durkheim’ı Anlamak, sosyal bilimler alanından uzmanlara, öğrencilere ve ilgili okurlara yol gösterici nitelikte bir çalışma.
 
 
 
1937'de doğdu. Universite Libre de Bruxelles'de sosyal ve siyasal bilimler alanında doktora derecesi aldı. Avrupa'nın çeşitli şehirlerinde, İsrail'de ve Rusya'da akademik görevlerde bulundu, araştırmalar yürüttü. İnternational Sociology, Swiss Journal of Sociology gibi dergilerde ediyörlük yaptı; halen International Journal of Contemporary Sociology'nin danışma kurulunda yer alıyor. Coenen-Huther, sosyoloji kuramları, metodolojisi ve tarihi üzerine çok sayıda çalışmaya imza atmıştır.
Kitabın Adı Durkheim'ı Anlamak
Orijinal Adı Comprendre Durkheim
ISBN 9789750512070
Yayın No İletişim - 1892
Dizi Başvuru - 93
Alan Sosyoloji
Sayfa 240 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 200 gr
Perakende Satış Fiyatı 39,00 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 2013
Yazar Jacques Coenen-Huther
Çeviren Serra Akyüz Gönen
Editör Berna Akkıyal
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Dizin Birhan Koçak
Düzelti Birhan Koçak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset