Klasik Sosyoloji

Modern dünyanın anlaşılması için klasik sosyoloji mirasının önemi nedir? Bryan S. Turner, Klasik Sosyoloji’de bu sorunun cevabını etraflı bir şekilde ortaya koyan, ayrıntılı bir miras araştırması gerçekleştiriyor.

Modern dünyanın anlaşılması için klasik sosyoloji mirasının önemi nedir? Bryan S. Turner, Klasik Sosyoloji’de bu sorunun cevabını etraflı bir şekilde ortaya koyan, ayrıntılı bir miras araştırması gerçekleştiriyor. İlk kısımda, erken sosyolojinin gelişiminde kilit öneme sahip düşünürler (Karl Marx, Max Weber, Georg Simmel, Emile Durkheim, Karl Mannheim ve Talcott Parsons) ele alınıyor. İkinci kısım, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında sosyolojik ve antropolojik araştırmalarda baskın olan kilit öneme sahip kurumları inceliyor. Kapitalist toplumun gelişiminde dinin rolü meselesi, Marksist ve Weberci sınıf analizi yaklaşımları, Kuzey Amerika sosyolojisinde toplumsal tabakalaşma kuramı, endüstriyel kapitalizmde aile araştırması, kent sosyolojisinin gelişmesi, yabancılaşma, marjinalleşme ve etnik çatışmalar hakkındaki tartışmalarda kentsel toplumsal ilişkiler, Mannheim’ın Marksist sınıf analizi eleştirilerini ayrıntılandıran kuşaklar sosyolojisi ve T.H. Marshall’ın siyaset sosyolojisine katkısının irdelendiği bir bölüm kitabın çerçevesini oluşturuyor.

Sosyolojinin klasikleşmiş tartışmalarına, klasik eserlerin katkılarına modern dünyanın ne kadar ihtiyacı olduğunu gösteren kapsamlı bir araştırma, önemli bir kaynak…

City University of New York’ta sosyoloji profesörü ve Din ve Toplum Araştırmaları Merkezi’nde yöneticidir. Aberdeen, Flinders, Utrecht, Deakin, Cambridge ve Singapur Üniversitelerinde dersler vermiştir. Body & Society,
Citizenship Studies ve Journal of Classical Sociology dergilerinin kurucu editörü olan Turner aynı zamanda British Journal of Sociology, European Journal of Social Theory, Contemporary Islam ve Journal of Human Rights gibi dergilerin yayın kurullarında yer almaktadır. Din sosyolojisi, vatandaşlık ve insan hakları ile sosyal ve politik teori üzerine araştırmalar yapmakta ve bu konular üzerine kitapları ve incelemeleriyle tanınmaktadır. Max Weber: Critical Responses, Orientalism: Early Sources, Classical Sociology gibi kitapların yazarıdır.

Kitabın Adı Klasik Sosyoloji
ISBN 9789750516504
Kapak Ernst Ludwig Kirchner, “Die Maler der ‘Brücke’”, 1925-1926
Yayın No İletişim - 2064
Dizi Başvuru - 100
Alan Sosyoloji
Sayfa 453 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 368 gr
Perakende Satış Fiyatı 314,00 TL
Baskı 3. baskı - Ağustos 2022 (1. baskı - Ekim 2014)
Yazar Bryan S. Turner
Çeviren İdil Çetin
Yayına Hazırlayan Ayşecan Ay
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Ümran Özbalcı, Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset