Siyaset Felsefesine Giriş

Siyaset felsefesi, tarihi boyunca farklı analiz perspektiflerinden ve referans noktalarından beslenerek bir söz dağarcığı meydana getirmiştir. Yalnızca siyaset alanında hazırlanmış çalışmaları anlamak için değil, aynı zamanda gündelik yaşamın siyasi yüzünü daha iyi kavramak ve bir siyasi aktör olarak etkin olabilmek için de bu söz dağarcığına hâkim olmak büyük önem taşır.

Siyaset felsefesi, tarihi boyunca farklı analiz perspektiflerinden ve referans noktalarından beslenerek bir söz dağarcığı meydana getirmiştir. Yalnızca siyaset alanında hazırlanmış çalışmaları anlamak için değil, aynı zamanda gündelik yaşamın siyasi yüzünü daha iyi kavramak ve bir siyasi aktör olarak etkin olabilmek için de bu söz dağarcığına hâkim olmak büyük önem taşır. Tarihsel dönemleri sırasıyla ele alan bu kitap, siyaset felsefesi birikimini oluşturan olayları ve olguları, kaynaklarına inerek inceliyor.

Kitabın her bölümü siyaset felsefesinin bir dönemine odaklanıyor: Yunan felsefesinde siyaset alanının sahip olduğu saygınlığı vurgulayan Christian Ruby, Ortaçağ teolojisinde Kilise’nin siyasetle ilişkisini ortaya koyuyor. Ardından 16.-18. yüzyıllarda modernitenin ve irade aracılığıyla birliğin ortaya çıkışını inceleyen yazar, 19. yüzyılda siyaset ile tarihsel güçlerin ilişkisine eğiliyor ve 20. yüzyılda gerçekleşen siyasalın aşınması sürecini değerlendiriyor.

Batı siyaset felsefesinin yol işaretlerini günümüzün koşullarıyla ilişkisi içinde görmek isteyen okurlara ve iktidar, devlet ya da toplumsal yaşam konularında çalışan öğrencilere eski tartışmalardan faydalanma imkânı sunan bir kaynak.

 

1975 yılından beri çeşitli kurumlarda felsefe dersleri vermektedir. Les Architoyens Derneği'nin kurucularından (2005), Association pour le Développement de l'Histoire Culturelle'in (ADHC, 2006) ve Association Entre-Deux'nün (Nantes) üyelerindendir. Espaces-Temps Les Cahiers (1993-2005), Bulletin critique du livre en langue française (1985-2008) ve Mercure'ün (2006-2008) yayın kurullarında görev almıştır. Raison dergisinin editörüdür. Ayrıca klasik ve çağdaş Batı felsefesine ilişkin, kültürden siyasete ve sanata uzanan çeşitli konularda pek çok çalışmaya imza atmıştır.

Kitabın Adı Siyaset Felsefesine Giriş
Orijinal Adı Introduction à la philosophie politique
ISBN 9789750510717
Kapak Görseli Raffaele Giannetti, "The Last Senate of Julius Caesar", 1867
Yayın No İletişim - 1772
Dizi Başvuru - 69
Alan Politika/Siyaset, Felsefe
Sayfa 160 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 137 gr
Perakende Satış Fiyatı 144,00 TL
Baskı 5. baskı - Ağustos 2022 (1. baskı - Temmuz 2012)
Yazar Christian Ruby
Çeviren Aziz Ufuk Kılıç
Editör Berna Akkıyal
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayten Koçal
Dizin Ulaş Dayı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset