Felsefenin Kısa Tarihi

Bilim, sömürgecilik, devrimler, dünya savaşları, varoluşçuluk, postmodernizm, feminizm gibi birçok konuyu da atlamayarak günümüz dünyasıyla felsefenin bağlantısını inceleyen Felsefenin Kısa Tarihi, sunduğu geniş bakış açısıyla felsefeye ilgi duyan herkes için önemli bir çalışma.

Yaşamın günlük ayrıntılarında yer alan gizemlere, sahnenin gerisindeki güçlerin varlığına ilk ne zaman inanıldı? Dünyanın yaratılması hakkında akıl yürütmeye ilk ne zaman başlandı ve bunlar hangi terimlerle dile getirildi? Doğa “olguları”nın ötesine, spekülasyona, ruhsallığa, “merak etmeye” ne zaman geçildi? Bu inançlar ve akıl yürütmeler ne zaman Yunanların “felsefe” adını verdikleri disiplin içinde kökleşmeye başladı? Antik dünyanın sayısız tanrı ve tanrıçası nasıl tek bir Tanrı haline geldi? “Ötemizde” olanla ilgilenme ve bütünlüğe yönelik bu talebi kabul etme çabasının ne kadarı felsefedir? Neyi, ne kadar bilebiliriz?...

Robert C. Solomon ve Kathleen M. Higgins felsefi düşüncenin köklerini ve gelişimini kolay anlaşılır bir dille, kapsamlı şekilde ele alıyorlar. Üstelik çoklukla yapıldığı gibi sadece Batı merkezli bir odaktan hareket etmiyor, Doğu’yu da aynı şekilde inceliyorlar: Hinduizm, Budizm, Taoizm, Yahudilik, Hıristiyanlık, İslâm gibi büyük dinsel felsefelerin yanı sıra erken Yunan, Hint ve Çin filozofları ile onlardan önceki mitolojik gelenekleri işliyor; felsefe tarihini geniş tarihsel ve kültürel bağlamları içinde değerlendiriyorlar.

Bilim, sömürgecilik, devrimler, dünya savaşları, varoluşçuluk, postmodernizm, feminizm gibi birçok konuyu da atlamayarak günümüz dünyasıyla felsefenin bağlantısını inceleyen Felsefenin Kısa Tarihi, sunduğu geniş bakış açısıyla felsefeye ilgi duyan herkes için önemli bir çalışma.

 

1942'de doğan Solomon, Austin-Teksas Oniversitesi'nde felsefe profesörüydü. Eserlerindeki sade, rahat anlaşılır, herkesin kavrayabileceği düzeydeki üslubuyla dikkat çekti. Kırktan fazla felsefi kitaba imza atan yazar 2007 yılında hayatını kaybetti. Türkçedeki diğer kitapları: Adalet Tutkusu (Ayrıntı Yayınları, 2004), Ölüm ve Felsefe (Jeff Malpas'la birlikte, İthaki Yayınları, 2006).

1954'te doğdu. Özellikle kıta Avrupası felsefesi, Nietzsche, müzik felsefesi ve estetik üzerine çalışıyor. Austin-Teksas Oniversitesi'nde profesör olan Higgins'in, eşi Robert C. Solo-mon'la birlikte kaleme aldığı birçok kitabı var.

Kitabın Adı Felsefenin Kısa Tarihi
Orijinal Adı A Short History of Philosophy
ISBN 9789750511455
Yayın No İletişim - 1844
Dizi Başvuru - 71
Alan Felsefe
Sayfa 398 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Ağırlık 413 gr
Perakende Satış Fiyatı 318,00 TL
Baskı 4. baskı - Ağustos 2020 (1. baskı - Şubat 2013)
Yazar Robert C. Solomon, Kathleen M. Higgins
Çeviren Mustafa Topal
Editör Kıvanç Koçak, Cansen Mavituna
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Oben Üçke
Dizin Koray Löker
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset