Kurumsal İktisat

Bernard Chavance bu kitapta kurumsal iktisat kuramlarının tarihini ve ana hatlarını anlaşılır bir biçimde resmediyor. Disiplinlerarası bir yaklaşımın gerekliliğine vurgu yapan, birbirine karşıt duruşları içinde barındırsa da ortak temalar etrafında birleşen bu kuramlar ailesinin hedefi, kurumların rolünü, özellikle de değişimini göz önüne almak ve buradan hareketle iktisadi hayatı tarih, sosyoloji ve siyaset gibi farklı alanlara açılan bir pencereden yorumlamak.

İktisat araştırmalarında kurumların öneminin kabulü, anaakım iktisat anlayışından kopuşa işaret eder: Neoklasik okul genellikle bireysel tercihlere vurgu yaparken kurumsal iktisat, kurum ve kuralların incelemede esas alınmasını salık verir. Bernard Chavance bu kitapta kurumsal iktisat kuramlarının tarihini ve ana hatlarını anlaşılır bir biçimde resmediyor. Disiplinlerarası bir yaklaşımın gerekliliğine vurgu yapan, birbirine karşıt duruşları içinde barındırsa da ortak temalar etrafında birleşen bu kuramlar ailesinin hedefi, kurumların rolünü, özellikle de değişimini göz önüne almak ve buradan hareketle iktisadi hayatı tarih, sosyoloji ve siyaset gibi farklı alanlara açılan bir pencereden yorumlamak.

Kurumsalcı geleneğin kurucuları olan Schmoller, Veblen, Hamilton, Commons ve Polanyi’den başlayarak Menger, Hayek ve Eucken’e, nihayet Yeni Kurumsal İktisat akımının başta Williamson, North, Aoki, Greif ve Hodgson olmak üzere önemli isimlerine uzanan, hem ilk dönem hem güncel tartışmaları kısa ama kapsamlı biçimde sunan Kurumsal İktisat, iktisat öğrencileri ve araştırmacılar için bir giriş kitabı niteliğinde.

Paris-Diderot Üniversitesi’nde Emeritus Profesör olan Fransız bilim insanı Bernard Chavance iktisadi kurum ve sistemlerin karşılaştırmalı incelemesi üzerine çalışmalarıyla tanınır. Yayımlanmış çalışmaları arasında Réformes économiques à l’Est (Nathan, 1992), La Fin des systèmes socialistes (L’Harmattan, 1994), Capitalisme et socialisme en perspective (La Découverte, 1999), Marx et le capitalisme: la dialectique d’un système (Armand Colin, 2009) yer alır.

Kitabın Adı Kurumsal İktisat
Orijinal Adı L'economie Institutionnelle
ISBN 9789750527142
Yayın No İletişim - 2798
Dizi Başvuru - 113
Alan Ekonomi
Sayfa 147 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 136,00 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2019
Çeviren Tuba Akıncılar Onmuş
Yazar Bernard Chavance
Editör Ahmet İnsel
Yayına Hazırlayan Melike Işık Durmaz
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit