Çatışan İktisadi Teoriler
Neoklasik, Keynesçi ve Marksçı

Çatışan İktisadi Teoriler, bugün dünyada birbiriyle yarışan en önemli üç iktisat teorisini inceliyor.

Çatışan İktisadi Teoriler, bugün dünyada birbiriyle yarışan en önemli üç iktisat teorisini inceliyor. Bu teorilerin birbirlerinden sistemli olarak nasıl ayrıştığını özetleyerek tek tek her teoriyi betimliyor ve her birinden çıkan farklı sonuçları analiz ediyor. Her teorinin seçtiği kavramlara, analiz yöntemlerine, iktisadı kavramsallaştırma biçimine dair kapsamlı tartışmalar sunuyor. Farklı teorilerin yaşamlarımız üzerindeki farklı etkilerini açıklayıp karşılaştırmasını yaparak, genel olarak farklı düşünme biçimlerinin, özel olarak da bu üç iktisat teorisinin toplumu farklı şekillerde nasıl biçimlendirdiğini gösteriyor.

“Mevcut iktisat teorileri arasında bir seçimin var olduğunun bilinçli veya bilinçsiz farkına varmanıza yardımcı olmak için yazdık bu kitabı. (…) İktisat hakkında düşünürken birçok insan soru sormanın ve soruları yanıtlamanın sanki tek bir bariz şekli varmış gibi davranıyor. İktisat teorisini teorik bir çoğulluk olarak değil, tek bir kavram olarak düşünüyorlar. Zorlu teorik seçimlerden kaçarak onları ihmâl ediyorlar ve o dönem ne çoğunluktaysa onu seçerek akışa ayak uyduruyorlar. Kendilerinin de seçim yapabileceğinin ve alternatiflerin var olduğunun farkına varmaksızın başka insanların seçimlerini kabul etmenin verdiği rahatlığa ve güvenliğe sığınıp kendi seçme özgürlüklerinden kaçıyorlar. Eğer düşünme biçiminizin böyle alternatifler arasından bir seçim barındırdığının farkına varırsanız, umuyoruz ki o alternatifler hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyeceksiniz.”


Richard Wolff, Stephen Resnick

University of Massachusetts, Amherst’de emeritus profesördür. Marksizm, sınıf, toplumsal cinsiyet ve emek üzerine Richard D. Wolff’la yürüttükleri çeşitli tartışma ve projelerden ilham alan bazı eserleri şunlardır: Knowledge and Class: A Marxian Critique of Political Economy (Richard D. Wolff’la birlikte, 1987); Class And Its Others (J.K. Gibson-Graham ve Richard D. Wolff’la birlikte der., 2000); Re/presenting Class: Essays in Postmodern Marxism (J.K. Gibson-Graham ve Richard D. Wolff’la birlikte der., 2001).

Harvard, Standford ve Yale üniversitelerinde eğitim gördü. 1973-2008 arasında University of Massachusetts, Amherst’de ders verdi, halen aynı bölümde emeritus profesördür. City University of New York, Paris I (Sorbonne) ve New School, New York’da misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Yayımlanmış eserlerinden bazıları şunlardır: Economics of Colonialism: Britain and Kenya, 1870-1930 (1974); Economics: Marxian versus Neoclassical (Stephen A. Resnick’le birlikte, 1987); Class Theory and History: Capitalism and Communism in the USSR (Stephen A. Resnick’le birlikte, der., 2002); New Departures in Marxian Theory (Stephen A. Resnick’le birlikte, der., 2006); Democracy at Work: A Cure for Capitalism (2012); Occupy the Economy: Challenging Capitalism (2012); Capitalism Hits the Fan: The Global Economic Meltdown and What to Do About It (2013); Capitalism’s Crisis Deepens: Essays on the Global Economic Meltdown (2016).

Kitabın Adı Çatışan İktisadi Teoriler
Alt Başlık Neoklasik, Keynesçi ve Marksçı
Orijinal Adı Contending Economic Theroies Neoclassical, Keynesian, and Marxian
ISBN 9789750519864
Yayın No İletişim - 2326
Dizi Politika - 147
Alan Ekonomi, Politika/Siyaset
Sayfa 450 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Ağırlık 471 gr
Perakende Satış Fiyatı 335,00 TL
Baskı 2. baskı - Eylül 2020 (1. baskı - Haziran 2016)
Yazar Stephen A. Resnick, Richard D. Wolff
Çeviren Can Evren
Editör Kerem Ünüvar, Merve Öztürk
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Siyami Kuzu
Dizin Merve Öztürk, Emre Bayın, Burçin Gönül
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit