Felsefe Tarihi - Cilt 1 - Kurucu Düşünceler

Felsefe Tarihi serisinin birinci cildi olan Kurucu Düşünceler, kültürün ve düşüncenin belli başlı kurucu uğraklarının doğuşunu betimlemeyi, bu uğrakların kaynaklarına gitmeyi amaçlıyor. Felsefe tarihi alanında pek çok başarılı çalışmaya imza atan Jacqueline Russ yönetimindeki uzman bir ekip tarafından özgün bir yöntemle hazırlanmış olan kitapta, felsefe tarihinin Yunan düşüncesine indirgendiği klasik bakış açısı terk ediliyor ve Doğu düşüncesinin temelleri de gün ışığına çıkartılıyor.

Felsefe Tarihi serisinin birinci cildi olan Kurucu Düşünceler, kültürün ve düşüncenin belli başlı kurucu uğraklarının doğuşunu betimlemeyi, bu uğrakların kaynaklarına gitmeyi amaçlıyor. Felsefe tarihi alanında pek çok başarılı çalışmaya imza atan Jacqueline Russ yönetimindeki uzman bir ekip tarafından özgün bir yöntemle hazırlanmış olan kitapta, felsefe tarihinin Yunan düşüncesine indirgendiği klasik bakış açısı terk ediliyor ve Doğu düşüncesinin temelleri de gün ışığına çıkartılıyor. 

Fikir alanında Yunan geleneği kadar Kitab-ı Mukaddes’in bildirisini, Hıristiyanlığın temellerini, Çin düşüncesini, Budacılığı ve İslam felsefesini kapsayan bu çalışma, insanlığın düşünsel mirasını oluşturan kültürel biçimler bakımından zenginliği ve farklılığıyla göze çarpan bir sentez sunuyor. 

Kurucu Düşünceler, felsefe alanında çalışan veya felsefeye meraklı kişiler ve öğrenciler için olduğu kadar evrensel kültür meselesiyle ilgilenen herkes için faydalı bir başlangıç ve malzeme oluşturuyor. Felsefi düşünceye dair geniş bir bakış açısı sunan ve önceki birikimleri geniş bir çerçeve içinde yeniden değerlendirme imkânı yaratan temel bir eser...

 

 

Fransız yazar ve felsefe profesörü. Etik felsefesi konusunda çalışmalar yapıyor. Felsefe alanında birçok eserin sahibidir. Düşüncenin Yolları (A. Colin), Çağdaş Düşüncenin Serüveni" (A. Colin), Çağdaş Etik Düşünce, Felsefede Yöntemler (A. Colin), Felsefe Sözlüğü (Bordas) ve İktidar Teorileri (Hachette) yayımladığı kitaplardan bazılarıdır.

1951 yılında doğan yazar, 1988-1990 yılları arasında Fransız Çin Araştırmaları Derneği başkanlığını yürütmüştür. Halen Paris Diderot Üniversitesi'nde profesör olarak göre yapmaktadır. Bazı kitapları: The Propensity of Things, a history of efficacy in China (New York : Zone Books, 1995), A treatise on efficacy : between Western and Chinese thinking (Honolulu : University of Hawai'i Press, 2004), The Great Image has no shape, or, On the nonobject through painting (Chicago : University of Chicago Press, 2009), Felsefe Tarihi- Cilt 1 - Kurucu Düşünceler (İstanbul: İletişim Yayınları, 2011)

23 Nisan 1949 Cezayir doğumlu, Fransız filozof.

Fransız filozof ve felsefe tarihçisidir. Özellikle neoplatonizm konusu üzerinde çalışmaktadır. Antik Yunan hakkında çalışmalar yapmış ve Fransa'da Ludwig Wittgenstein konusunda ilk söylemlere sahip kişidir. Bazı kitapları: İlkçağ Felsefesi Nedir? (Dost Kitabevi, 2010), Wittgenstein ve Dilin Sınırları (Doğu-Batı Yayınları, 2009)

France Farago, Paris Lycée Chaptal’de felsefe profesörüdür. Antik düşünce akımları, felsefe tarihi ve politik düşünce akımları gibi alanlarda çok sayıda çalışmaya imza atmıştır. Comprendre Kierkegaard (Kierkegaard’ı Anlamak) La Justice (Adalet), Laiklik Örtülü Hoşgörü? (La Laϊcité: tolérance voileé) ve İrade (La Volonté) başlıklı kitaplar yazarın yayımladığı eserlerden bazılarıdır. Bunların dışında, yazarın bizzat yayımladığı ya da katkıda bulunduğu pek çok eser bulunmaktadır.

(1933-1993) Paris doğumlu antik felsefe tarihçisi.

Sorbonne, Karşılaştırmalı Felsefe ve Hint Felsefesi profesörü.

Felsefe doçenti.Fransız Felsefe Kurumu (SFP) Genel Sekreteri, aynı zamanda Fransızca Felsefe Dernekleri Uluslararası Birliği (ASPLF) Başkan Yardımcısı.

Kitabın Adı Felsefe Tarihi - Cilt 1 - Kurucu Düşünceler
Orijinal Adı Histoire de la philosophie. 1. Les pensées fondatrices
ISBN 9789750509810
Yayın No İletişim - 1687
Dizi Başvuru - 64
Alan Felsefe
Sayfa 288 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 237 gr
Perakende Satış Fiyatı 217,00 TL
Baskı 5. baskı - Mart 2021 (1. baskı - Aralık 2011)
Yazar Jacqueline Russ, François Jullien, Christian Jambet, Pierre Hadot, France Farago, Jean-Paul Dumont, François Chenet, Anne Baudart
Çeviren İsmail Yerguz
Editör Devrim Çetinkasap
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayten Koçal
Dizin Burcu Tunakan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset
Felsefe Tarihi Seti
Üç ciltten oluşan Felsefe Tarihi Seti, kültürün ve düşüncenin belli başlı kurucu uğraklarının doğuşunu betimleyip, Rönesans’la oluşan yeni dünya imajını ve 18. ve 19. yüzyılları kapsayan Akıl Çağı’nı, Klasik Çağ'ın rasyonalist atılımını ve onun aracılığıyla “aklın sınırları” düşüncesini inceliyor.