Felsefe Tarihi - Cilt 3 - Aklın Zaferi

En önemli temsilcilerinin öğreti ve sistemlerinden hareketle felsefi düşünceyi anlatan Felsefe Tarihi dizisinin üçüncü cildi olan Aklın Zaferi, 18. ve 19. yüzyılları kapsayan Akıl Çağı’nı, Klasik Çağ'ın rasyonalist atılımını ve onun aracılığıyla “aklın sınırları” düşüncesini inceliyor.

En önemli temsilcilerinin öğreti ve sistemlerinden hareketle felsefi düşünceyi anlatan Felsefe Tarihi dizisinin üçüncü cildi olan Aklın Zaferi, 18. ve 19. yüzyılları kapsayan Akıl Çağı’nı, Klasik Çağ'ın rasyonalist atılımını ve onun aracılığıyla “aklın sınırları” düşüncesini inceliyor. 

Jacqueline Russ yönetimindeki ekip, bu kez, 18. yüzyıl Fransız felsefesi, Anglosakson felsefesi, Alman felsefesi, sosyal düşünceler ve bağımsızlar konulu beş bölümde Montesquieu, Rousseau, Berkeley, Hume, Kant, Fichte, Schelling, Hegel, Saint-Simon, Comte, Proudhon, Fourier, Marx, Engels, Schopenhauer ve Kierkegaard felsefelerinin temel kavramlarını ve sorunsallarını ele alıyor. 

Tarihin ve düşüncenin yaklaşık iki yüzyılının anlatıldığı bu cilt, Aydınlanma’ya, Kant devrimine ve aynı zamanda aklın egemenliğine (Hegel) odaklanırken, çağdaş düşünceyi başlatan Nietzsche’ye kadar uzanıyor. 

Sadece öğrencilerin değil, kültür ve düşünce hareketleriyle ilgilenen herkesin yararlanabileceği, düşünce tarihine bu bakış, özgün felsefi sorular sormak isteyen araştırmacıları da ilgilendiriyor.

 

Fransız yazar ve felsefe profesörü. Etik felsefesi konusunda çalışmalar yapıyor. Felsefe alanında birçok eserin sahibidir. Düşüncenin Yolları (A. Colin), Çağdaş Düşüncenin Serüveni" (A. Colin), Çağdaş Etik Düşünce, Felsefede Yöntemler (A. Colin), Felsefe Sözlüğü (Bordas) ve İktidar Teorileri (Hachette) yayımladığı kitaplardan bazılarıdır.

Felsefe doçenti.Fransız Felsefe Kurumu (SFP) Genel Sekreteri, aynı zamanda Fransızca Felsefe Dernekleri Uluslararası Birliği (ASPLF) Başkan Yardımcısı.

2 Eylül 1929 doğumlu, Fransız bilim adamı ve filozof.

1924 yılında Langres'de doğan yazar, özellikle felsefe konularında yoğunlaşmıştır. Halen Pantheon-Sorbonne Üniversitesi'nde profesör olarak dersler vermeye devam etmektedir.

France Farago, Paris Lycée Chaptal’de felsefe profesörüdür. Antik düşünce akımları, felsefe tarihi ve politik düşünce akımları gibi alanlarda çok sayıda çalışmaya imza atmıştır. Comprendre Kierkegaard (Kierkegaard’ı Anlamak) La Justice (Adalet), Laiklik Örtülü Hoşgörü? (La Laϊcité: tolérance voileé) ve İrade (La Volonté) başlıklı kitaplar yazarın yayımladığı eserlerden bazılarıdır. Bunların dışında, yazarın bizzat yayımladığı ya da katkıda bulunduğu pek çok eser bulunmaktadır.
Caen Basse-Normandie Üniversitesi emekli profesörü. Hukuk ve siyaset felsefesi uzmanı.

1932 yılında Fransa'da doğdu. Felsefe tarihçisi, Alman felsefesinde uzmanlaşmıştır.

Kitabın Adı Felsefe Tarihi - Cilt 3 - Aklın Zaferi
Orijinal Adı Histoire de la philosophie. 3. Le triomphe de la raison
ISBN 9789750510083
Yayın No İletişim - 1715
Dizi Başvuru - 67
Alan Felsefe
Sayfa 291 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 240 gr
Perakende Satış Fiyatı 219,00 TL
Baskı 4. baskı - Ekim 2020 (1. baskı - Şubat 2012)
Yazar Jacqueline Russ, Anne Baudart, Bernard Bourgeois, François Dagognet, France Farago, Simone Goyard-Fabre, Alexis Philonenko
Çeviren İsmail Yerguz
Editör Berna Akkıyal
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Barış Sağlan
Dizin Ulaş Dayı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset
Felsefe Tarihi Seti
Üç ciltten oluşan Felsefe Tarihi Seti, kültürün ve düşüncenin belli başlı kurucu uğraklarının doğuşunu betimleyip, Rönesans’la oluşan yeni dünya imajını ve 18. ve 19. yüzyılları kapsayan Akıl Çağı’nı, Klasik Çağ'ın rasyonalist atılımını ve onun aracılığıyla “aklın sınırları” düşüncesini inceliyor.