Avrupa'nın Entelektüel Tarihi
19. ve 20. Yüzyıl

François Chaubet’nin Avrupa’nın Entelektüel Tarihi, karşılaşmalar, aktarımlar ve yan yana gelişler üzerinden özel bir düşünsel tarih okuması öneren, fikirler tarihine giriş niteliğinde bir kaynak kitap.

Avrupa’nın iki asırlık entelektüel güzergâhını ele alan bu çalışma, yazarların, yayınevlerinin, çevirmenlerin, dergi çevrelerinin ve bilim insanlarının, kısacası kıtanın düşünsel manzarasını biçimlendiren isimlerin üretimlerini ve karşılaşmalarını anlatıyor. Düşünce geleneklerinin fikir alışverişleriyle, aktarımlarla ve zengin temaslarla nasıl gelişip serpildiğini aktarıyor. Konferansların, sergilerin, bilim toplantılarının, edebiyat ve felsefe kitaplarının, çevirinin, üniversitelerin Avrupası’nı olduğu kadar savaşın ve yıkımın Avrupası’nı da aydınlara odaklanarak irdeliyor. Faşizm ve Soğuk Savaş gibi büyük tarihsel olayların yanı sıra Marksizm, Hıristiyanlık ve çoğulculuk gibi büyük temalar etrafındaki tartışmaları ele alıyor.

François Chaubet’nin Avrupa’nın Entelektüel Tarihi, karşılaşmalar, aktarımlar ve yan yana gelişler üzerinden özel bir düşünsel tarih okuması öneren, fikirler tarihine giriş niteliğinde bir kaynak kitap.

Nanterre-Paris Ouest Üniversitesi’nde çağdaş tarih profesörüdür. Uluslararası kültürel ilişkiler ve 20. yüzyıl entelektüel tarihi konularında uzmandır. Yayımladığı eserler: Paul Desjardins et les Décades de Pontigny (Septentrion, 2000); Histoire intellectuelle de l’Entre-deux-guerres. Culture et politique (Nouveau Monde Editions, 2006); Histoire des relations culturelles internationales dans le monde contemporain [Laurent Martin ile birlikte], (Armand Colin, 2011); Histoire de la mondialisation culturelle (PUF, 2013); Histoire intellectuelle de l’Europe. XIXe-XXe siècles (PUF, 2020).

Kitabın Adı Avrupa'nın Entelektüel Tarihi
Alt Başlık 19. ve 20. Yüzyıl
Orijinal Adı Histoire intellectuelle de l'Europe
ISBN 9789750532290
Kapak Henri Fantin-Latour, “Masa Başında”, 1872
Yayın No İletişim - 3093
Dizi Başvuru - 117
Alan Tarih
Sayfa 120 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 123,00 TL
Baskı 2. baskı - Ocak 2022 (1. baskı - Kasım 2021)
Yazar François Chaubet
Çeviren Z. Hazal Louze
Editör Melike Işık Durmaz
Yayına Hazırlayan Ömer Laçiner
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ece Ziya
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit