Bilimin Anlamı

Tim Lewens, başlıca bilim felsefecileri Karl Popper ve Thomas Kuhn’un teorilerinden yola çıkarak, bilimi, bilim felsefesinin büyüteci altında inceliyor, bilimdeki etik ve ahlâki sorunların izini sürüyor.

Kara deliklerin var olup olmadığından saçlarımızın neden uzadığına kadar akla gelebilecek neredeyse her soruya açıklamalar getiren bilimin başarılı olup olmadığı ya da insanlığa ne denli yararlı olabildiği söz konusu olduğunda, bu sorulara nasıl yanıt vermek, hangi yolu izlemek gerekir? Bu noktada, Bilimin Anlamı bilim felsefesini işaret ediyor.

Tim Lewens, başlıca bilim felsefecileri Karl Popper ve Thomas Kuhn’un teorilerinden yola çıkarak, bilimi, bilim felsefesinin büyüteci altında inceliyor, bilimdeki etik ve ahlâki sorunların izini sürüyor. İnsanların karar alma mekanizmalarından, bilimin gerçeklerine ve mitlerine; siyasi tartışmalardan, bilimsel incelemelerdeki önyargılara kadar uzanan geniş bir yelpazede bilim felsefesinin yadsınamaz rolünü tartışıyor.

Cambridge Üniversitesi Tarih ve Bilim Felsefesi Bölümü’nde öğretim görevlisidir. Makaleleri ve katkıda bulunduğu kurumsal birçok raporun yanı sıra, Darwin (Routledge, 2007), editörlüğünü üstlendiği Risk: Philosophical Perspectives (Routledge, 2007) (Risk: Felsefi Perspektifler), Organisms and Artifacts: Design in Nature and Elsewhere (MIT Press, 2004) (Organizmalar ve Yapay Dokular: Doğada ve Başka Yerlerde Dizayn), Cultural Evolution: Conceptual Challenges (Oxford University Press, 2015) (Kültürel Evrim: Kavramsal Zorluklar),The Biological Foundations of Bioethics (Oxford University Press, 2015) (Bioetiğin Biyolojik Temelleri) ve Elizabeth Hannon’la birlikte editörlüğünü yaptığı Why We Disagree About Human Nature (Oxford University Press, 2018) (İnsan Doğası Hakkında Neden Anlaşamıyoruz) adlı eserleri bulunmaktadır.

Kitabın Adı Bilimin Anlamı
Orijinal Adı The Meaning of Science
ISBN 9789750526787
Yayın No İletişim - 2767
Dizi Başvuru - 112
Alan Politika/Siyaset, Felsefe, Antropoloji
Sayfa 256 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 212 gr
Perakende Satış Fiyatı 196,00 TL
Baskı 2. baskı - Kasım 2021 (1. baskı - Mayıs 2019)
Yazar Tim Lewens
Çeviren Kerem Kaynar
Editör Merve Öztürk
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit