Mahşerin Dördüncü Atlısı
Salgın ve Bulaşıcı Hastalıklar Tarihi

Bakteriler ve mikroplar açısından bir dünya tarihi niteliğindeki Mahşerin Dördüncü Atlısı’nda Andrew Nikiforuk, toplumsal hayatın hastalıklarla yakın ilişkisini çevreci bir bakışla inceliyor, dünyamızın en eski sakinleri olan mikro-organizmalarla barış yapmamızı öneriyor.

Veba, kızıl, kızamık, çiçek gibi salgın hastalıklar ve kıtlık, kuraklık gibi felaketler tarih boyunca milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuş, yenilmez sanılan orduları durdurmuş, toplumsal ilişkilerimizi, yakınlarımıza, sevgilimize karşı davranışlarımızı biçimlendirmiştir. Ne var ki bu kitlesel ölümler durduk yerde, kendiliğinden başlamamış, salgın hastalıklar davetsiz misafir gibi aramıza girmemiştir; mikropların “kitlesel ölümlere yol açan canavar” rolünü üstlenmeleri için insanlar ellerinden geleni yapmışlar, ölümler başladıktan sonra ise hiçbir şey yapamamışlardır. Bakteriler ve mikroplar açısından bir dünya tarihi niteliğindeki Mahşerin Dördüncü Atlısı’nda Andrew Nikiforuk, toplumsal hayatın hastalıklarla yakın ilişkisini çevreci bir bakışla inceliyor, dünyamızın en eski sakinleri olan mikro-organizmalarla barış yapmamızı öneriyor.

“Modern insan ne kadar uğraşırsa uğraşsın, ne üstorganizmayı yenebilir, ne Dördüncü Atlı’yı kandırabilir, ne de salgınların tarihteki dirençli varlığını inkâr edebilir. Birinci Atlı’nın, Umut’un ebedi nal seslerine de kulaklarını tıkayamaz.”
ANDREW NIKIFORUK

“Sarsıcı, renkli bir eser.”
THE OBSERVER

“Salgın hastalıkların tarihi hakkında olağanüstü bir kitap... Sıradışı ve aydınlatıcı.”
NEW SCIENTIST

Andrew Nikiforuk insanlar, çöken ekonomiler ve çevre kirliliği üzerine yazdığı kitaplarla tanınıyor. 1989, 1990 ve 1993’te Kanada Basın Derneği’nin Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’nü alan yazar, 1991’de AİDS üzerine bir dizi makale yazmıştır. Ailesiyle birlikte Kanada’da yaşayan yazar, halen kaçırılan kızılderililer ve beyazlar üzerine bir araştırma yapmaktadır..
Kitabın Adı Mahşerin Dördüncü Atlısı
Alt Başlık Salgın ve Bulaşıcı Hastalıklar Tarihi
Orijinal Adı The Fourth Horseman
ISBN 9789754708530
Yayın No İletişim - 673
Dizi Tarih - 12
Alan Tarih
Sayfa 286 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 237 gr
Perakende Satış Fiyatı 216,00 TL
Baskı 10. baskı - Nisan 2022 (1. baskı - Aralık 2000)
Yazar Andrew Nikiforuk
Çeviren Selahattin Erkanlı
Editör Osman Yener, Elçin Gen
Kapak Utku Lomlu
Düzelti Serap Yeğen
Dizin M. Cemalettin Yılmaz
Kapak Resmi Albert Dürer
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset