Avusturya, Prusya ve Almanya'nın Oluşumu (1806-1871)

Breuilly, Avrupa’nın siyasi haritasının şekillenmesinde kritik önem taşıyan bir dönemi ve olguyu analiz ediyor. Arka planda, Fransa’nın basıncı altında “eski düzen”e karşı Avrupa çapındaki demokratik devrim mücadelesi ve karşı-devrim var. Odakta ise Avusturya-Almanya mücadelesi…

Breuilly, Avrupa’nın siyasi haritasının şekillenmesinde kritik önem taşıyan bir dönemi ve olguyu analiz ediyor. Arka planda, Fransa’nın basıncı altında “eski düzen”e karşı Avrupa çapındaki demokratik devrim mücadelesi ve karşı-devrim var. Odakta ise Avusturya-Almanya mücadelesi… Hem “yüzyıllar boyunca sınırları belli bir ülke ya da devlet değil kültürel ve siyasi bir ‘bölge’ olan” Almanya üzerindeki hâkimiyet mücadelesi bu, hem de farklı siyasi rejim modelleri arasında bir mücadele. Çağdaş milliyetçilik araştırmalarının önemli isimlerinden Breuilly, kitapta aynı zamanda Alman milliyetçiliğinin ve ulusdevletinin oluşum sürecini irdeliyor. Breuilly, Alman ulus devletinin oluşumunu, pekâlâ “başka türlü de sonuçlanabilecek” bir hikâye olarak anlatıyor.

“1860 yılına gelindiğinde (...) milliyetçilikler, alenen milliyetçilikkarşıtı politikalar peşinde koşmayı neredeyse imkânsız hale getirecek kadar güçlenmişti. Prusya, milliyetçilik katarına katılmak konusunda Avusturya’dan daha iyi konumdaydı zira Alman-olmayan toprak ya da çıkarlara giden yolda çok daha az engelle karşılaşacaktı. (…) Bismarck, milliyetçiliği manipüle ettiğini düşünmüş olabilir fakat milliyetçilik olmaksızın onun başarısının anlaşılması imkânsızdır.”
JOHN BREUILLY

1946’da doğdu. İngiltere ve Almanya üniversitelerinde çalıştı. London School of Economics’te öğretim üyesidir. Karşılaştırmalı Avrupa tarihi, 19. yüzyıl şehirleşme tarihi yanında ağırlıklı çalışma alanı milliyetçilik ve modern Almanya tarihidir.

Kitabın Adı Avusturya, Prusya ve Almanya'nın Oluşumu (1806-1871)
Orijinal Adı Austria, Prussia and The Making of Germany: 1806-1871
ISBN 9789750526848
Kapak Görseli Ağustos 1849 tarihli “Avrupa Panoraması” başlıklı karikatür
Yayın No İletişim - 2773
Dizi Tarih - 140
Alan Tarih
Sayfa 310 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 255 gr
Perakende Satış Fiyatı 230,00 TL
Baskı 4. baskı - Kasım 2022 (1. baskı - Haziran 2019)
Yazar John Breuilly
Çeviren Ali Selman
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Görkem Özizmirli
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit