Weimar Cumhuriyeti, cumhuriyete sahip çıkan cumhuriyetçilerle demokrasiye inanan birey ve kurumların eksikliğinin nelere mal olduğunu gösteren en önemli örneklerden birisidir.

Weimar Cumhuriyeti, Birinci Dünya Savaşı’nın bitişinden Hitler’in iktidara gelişine kadar varlığını sürdüren Alman demokrasi deneyiminin adı olarak tarihe geçti. 1933’e gelindiğinde savaş, yenilgi, devrim, karşı devrim, hiperenflasyon, yabancı işgali, işsizlik ve sokaklarda şiddet vardı. Oysa aynı dönem içinde Weimar deneyimi sanat, kültür, edebiyat, bilim ve toplumsal cinsiyet alanlarında sonraki kuşakların yaratıcılığını ve entelektüel dünyasını besleyecek muazzam örnekleri de yaratmıştı. Bu nedenle Weimar Cumhuriyeti, cumhuriyete sahip çıkan cumhuriyetçilerle demokrasiye inanan birey ve kurumların eksikliğinin nelere mal olduğunu gösteren en önemli örneklerden birisidir.

“11 Kasım 1918’de sabah saat 5’te ateşkes imzalandı. Altı saat sonra bütün silahlar sustu ve savaş sona erdi. Bir taraftan ateşkes imzalanırken, diğer taraftan Almanya’da 3 Kasım günü Kiel’deki bir deniz kuvvetleri ayaklanmasının kıvılcımıyla devrim çoktan başlamıştı. Devrim hızla Hamburg, Bremen ve Berlin’e sıçradı. Münih’te ayrı bir ayaklanmayla Bavyera cumhuriyeti ilan edildi. 9 Kasım’da sosyal demokrat Friedrich Ebert şansölye olmuş, Berlin’de cumhuriyet ilan edilmiş, Kaiser tahttan indirilmiş, Bismarck’ın neredeyse yarım yüzyıl önce var ettiği Hohenzollern İmparatorluğu son bulmuş, Alman tarihinde yeni bir sayfa açılmıştı.”
COLIN STORER

Nottingham Üniversitesi’nde tarih dersleri vermektedir. Nottingham Üniversitesi’nden doktora derecesi almış ve Warwick Üniversitesi’nde ders vermiştir. I.B. Tauris tarafından yayımlanan Britain and the Weimar Republic: The History of a Cultural Relationship [Britanya ve Weimar Cumhuriyeti: Kültürel Bir İlişkinin Tarihi] adlı kitabın yazarıdır.
Kitabın Adı Weimar Cumhuriyeti'nin Kısa Tarihi
Orijinal Adı A Short History of Weimar Republic
ISBN 9789750517945
Kapak Komünist, Nazi, Katolik Merkez, Sosyalist ve diğer siyasi görüşlere sahip eylemciler, Temmuz 1932 Reichstag seçimleri sırasında partilerinin seçim afişleriyle (Bundesarchiv)
Yayın No İletişim - 2183
Dizi Tarih - 98
Alan Tarih
Sayfa 259 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 222 gr
Perakende Satış Fiyatı 72,50 TL
Baskı 5. baskı - Temmuz 2022 (1. baskı - Temmuz 2015)
Yazar Colin Storer
Çeviren Sedef Özge
Editör Kerem Ünüvar
Yayına Hazırlayan Merve Öztürk
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Birhan Koçak
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset
Kısa Tarih Seti
İnsanlık tarihinin önemli kesitlerini yalnızca tarih disipliniyle ilgilenen uzmanlara değil, geniş bir okur kitlesine aktarabilmeyi başaran, rehber niteliğinde kitaplar...