İngiltere'nin Kısa Tarihi

Simon Jenkins, Saksonlardan günümüze İngiltere tarihini büyük tabloya yerleştiriyor. Geniş bir zaman aralığında, incelikli bir üslupla, tüm önemli karakterleri ve olayları ayrıntılarıyla naklediyor

İngilizlerin isimlerinin nereden geldiğinden Viking istilasına, tarihin ilk anayasası olarak kabul edilen Magna Carta’dan Yüz Yıl Savaşları’na, Yorklar ve Lancasterlar arasındaki Güller Savaşı neticesinde hâkimiyet kazanan Tudorlardan Winston Churchill’e, İç Savaş’tan Britanya İmparatorluğu’nun “dünya hâkimiyetini” eski kolonisi Amerika’ya kaybedişine dek ülkenin politik, kültürel, sosyal ve iktisadi dönüşümünü büyük bir titizlikle ortaya koyan İngiltere’nin Kısa Tarihi, bu ilgi çekici hikâyeyi en geniş açıdan anlatma iddiasını başarılı bir şekilde yerine getiriyor.

Simon Jenkins, Saksonlardan günümüze İngiltere tarihini büyük tabloya yerleştiriyor. Geniş bir zaman aralığında, incelikli bir üslupla, tüm önemli karakterleri ve olayları ayrıntılarıyla naklediyor. İngilizleri, Britonlar ve Britanyalılardan ayrı bir yere koyarak sadece İngiltere’ye odaklanıyor ve tarihin belki de en şatafatlı geçmişine sahip bu ulusun kökenlerine iniyor.

“Bir ulus siyasal bir varlıktır ve onun doğumu ve gelişmesi, monarklar, askerler, siyasetçiler, sokaktaki kalabalıklar ya da daha yakın zamanlardaki seçmen kitlesi gibi onun içinde güç kullananların anlatısıdır. Ben tarihi düz bir kronolojiden daha fazla bir şey, sebep ve sonuçlar zincirindeki halkalar olarak görüyorum. Bugün İngiltere’nin bulunduğu yere nasıl geldiğinin sırrını saklayan bu zincirdir.”
SIMON JENKINS

Oxford Üniversitesi’nde felsefe, politika ve iktisat eğitimi aldıktan sonra The Times, The Economist, The Guardian gibi dergi ve gazetelerde hem köşe yazarlığı hem de editörlük yapmıştır. 2008-2014 yılları arasında National Trust’ın başkanlık görevini yürüten yazarın politika, tarih ve mimari alanlarında birçok eseri bulunmaktadır. Accountable to None: Tory Nationalization of Britain (Hamish Hamilton, 1995), Thatcher & Sons - A Revolution in Three Acts (Penguin, 2006), England’s Cathedrals (Little, Brown, 2016) bunlardan bazılarıdır.

Kitabın Adı İngiltere'nin Kısa Tarihi
ISBN 9789750529344
Kapak Thomas Bowles’un “Westminster Abbey” (1751) isimli gravürü temel alınmıştır.
Yayın No İletişim - 2911
Dizi Tarih - 146
Alan Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 360 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 291 gr
Perakende Satış Fiyatı 259,00 TL
Baskı 3. baskı - Haziran 2023 (1. baskı - Ağustos 2020)
Yazar Simon Jenkins
Çeviren Uygur Kocabaşoğlu
Editör Merve Öztürk
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit
Kısa Tarih Seti
İnsanlık tarihinin önemli kesitlerini yalnızca tarih disipliniyle ilgilenen uzmanlara değil, geniş bir okur kitlesine aktarabilmeyi başaran, rehber niteliğinde kitaplar...