Rus Devrimi'nin Kısa Tarihi

Çar yönetiminden mutsuz bir kitlenin benzersiz bir örgütlenmeyle harekete geçerek gerçekleştirdiği 1917 Rus Devrimi, tarihin ilk komünist devletinin kurulmasına neden oldu. Peki bu devrimin öncülleri nelerdi? Örgütlenme nasıl gerçekleşti? Fikir önderleri kitleleri nasıl etkiledi ve yol gösterdi? Rusya toplumunun düşünce yapısı devrimde ne kadar etkili oldu ve bu toplumun hangi kesimleri, nasıl roller üstlendi? Geoffrey Swain bu kitabında yeni bir bakış açısıyla devrimi tekrar ele alırken bu soruların cevaplarını arıyor.

Çar yönetiminden mutsuz bir kitlenin benzersiz bir örgütlenmeyle harekete geçerek gerçekleştirdiği 1917 Rus Devrimi, tarihin ilk komünist devletinin kurulmasına neden oldu. Toplumsal ve ekonomik birçok değişikliği beraberinde getiren Sovyetler Birliği, dünya tarihine damga vurdu ve günümüzde hâlâ ilgi uyandırmaya devam ediyor. Peki bu devrimin öncülleri nelerdi? Örgütlenme nasıl gerçekleşti? Fikir önderleri kitleleri nasıl etkiledi ve yol gösterdi? Rusya toplumunun düşünce yapısı devrimde ne kadar etkili oldu ve bu toplumun hangi kesimleri, nasıl roller üstlendi?

Geoffrey Swain bu kitabında yeni bir bakış açısıyla devrimi tekrar ele alırken bu soruların cevaplarını arıyor.

“Elinizdeki kısa tarih […] Rus işçi sınıfının 1905’ten itibaren istikrarlı bir biçimde reformistten ziyade devrimci olduğunu ve Şubat 1917’de ortaya çıkan sapmanın yeni kurulan Sovyet’in başına, önde gelen reformistleri rastlantısal olaylar sonucu getirdiğini, Haziran sona ermeden, belki de daha öncesinde Bolşeviklerin işçi sınıfının geleneksel devrimci reaksiyonunu yeniden ortaya çıkarmak için büyük çaba harcamış olduğunu iddia ediyor.”
GEOFFREY SWAIN

Glasgow Üniversitesi’nde Onursal Emeritus Profesörü, Alec Nove Rus ve Doğu Avrupa Çalışmaları Kürsüsü eski başkanıdır. Kitapları arasında Russia’s Civil War (Rusya’nın İç Savaşı), Trotsky (Troçki), Between Stalin and Hitler: Class War and Race War on the Dvina 1940-46 (Stalin ve Hitler Arasında: Dvina Nehri Kıyısında Sınıf ve Irklar Savaşı, 1940-46), Eastern Europe since 1945 (1945’ten Beri Doğu Avrupa-Nigel Swain ile birlikte), Tito: A Biography (Tito: Bir Biyografi) eserleri bulunmaktadır.

Kitabın Adı Rus Devrimi'nin Kısa Tarihi
Orijinal Adı A Short History of the Russian Revolution
ISBN 9789750526336
Kapak “Petrograd Sovyeti’nin Asker Bölümü Devlet Duması’nda”, The Russian Century, Random House, New York, 1994, s. 85
Yayın No İletişim - 2725
Dizi Tarih - 137
Alan Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 288 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 239 gr
Perakende Satış Fiyatı 217,00 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2019
Yazar Geoffrey Swain
Çeviren Mert Büyükkarabacak
Editör Merve Öztürk
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit
Kısa Tarih Seti
İnsanlık tarihinin önemli kesitlerini yalnızca tarih disipliniyle ilgilenen uzmanlara değil, geniş bir okur kitlesine aktarabilmeyi başaran, rehber niteliğinde kitaplar...