Fransız Devrimi

1789 yılında neden Avrupa’nın başka bir yerinde değil de Fransa’da devrim oldu? George Rudé, bu temel sorudan yola çıkarak neredeyse tüm dünya tarihini etkileyen ve siyasetini yeniden şekillendiren Fransız Devrimi’ni derinlikleriyle ele alıyor.

1789 yılında neden Avrupa’nın başka bir yerinde değil de Fransa’da devrim oldu? George Rudé, bu temel sorudan yola çıkarak neredeyse tüm dünya tarihini etkileyen ve siyasetini yeniden şekillendiren Fransız Devrimi’ni derinlikleriyle ele alıyor. Rudé kral, saray, aristokrasi, burjuvazi, din adamları, halk yığınları, askerler ve Aydınlanma düşünceleri arasındaki gerilimleri, ittifakları ve çözülmeleri net biçimde ortaya koyuyor. Öte yandan devrimin nispeten az ele alınan “halk hareketleri” boyutuna da özellikle eğilerek, sıradan Fransız vatandaşlarının devrimle kurduğu ilişkiyi, davranışlarını da somutlaştırıyor. Fransız Devrimi’nin etkileyici bir panoramasını çizen, büyük resme bakarken arkada yatan ince detayları göz ardı etmeyen, kapsamlı bir çalışma...

“...Fransız Devrimi öteki devrimlerle karşılaştırıldığında çok daha ileri gitmişti. Bu ileri gidiş onun sadece daha şiddetli, daha radikal, daha demokrat, daha uzun süreli olmasında değil, aynı zamanda, Avrupa ve Amerikan devrimlerinde hiç sözü edilmeyen sorunlara ve sınıf ayırımlarına yer vermesinde görülmektedir...”
GEORGE RUDÉ

1910’da doğdu. Gençlik yıllarında İngiltere Komünist Partisi’ne katıldı. Özellikle Fransız Devrimi ve halk kitlelerinin tarihteki rolü üzerine yaptığı çalışmalarla tanındı, saygın tarihçiler arasına girdi. 1987’de emekli oluncaya kadar çeşitli üniversitelerde dersler verdi. “Aşağıdan tarih” anlayışıyla birçok tarihçiyi etki- leyen Rudé 1993’te hayatını kaybetti. Birçok kitabı ve makalesi bulunan Rudé’nin en önemli çalışmaları arasında The Crowd in the French Revolution (1959), The Crowd in History (1964), Revolutionary Europe: 1783-1815 (1964), Europe in the Eighteenth- Century: Aristocracy and the Bourgeois Challenge (1972), Ideology and Popular Protest (1980) [İdeoloji ve Popüler Protesto, çev. Billur Yılmazyiğit, Sarmal, 2010], The Face of the Crowd: Selected Essays of George Rudé (1988) sayılabilir.
Kitabın Adı Fransız Devrimi
Orijinal Adı The French Revolution
ISBN 9789750517297
Kapak Jean-Baptiste Lesueur, “Özgürlük ağacının dikilişi”, 1791 civarı, Musée Carnavalet, Paris
Yayın No İletişim - 2130
Dizi Tarih - 92
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 284 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 232 gr
Perakende Satış Fiyatı 214,00 TL
Baskı 5. baskı - Kasım 2022 (1. baskı - Mart 2015)
Yazar George Rudé
Çeviren Ali İhsan Dalgıç
Editör Kıvanç Koçak
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Dizin Oben Üçke
Düzelti Oben Üçke
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset