Gurur ve Önyargı

Jane Austen’ın yirmi bir yaşındayken yazdığı Gurur ve Önyargı, nesillerdir özgün kalan, aşka ve değişen izlenimlere dair keyifli bir hikâye.

Işıl Önder çevirisi,
Dorothy Van Ghent’in önsözü,
Reuben A. Brower’ın sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Jane Austen’ın yirmi bir yaşındayken yazdığı Gurur ve Önyargı, nesillerdir özgün kalan, aşka ve değişen izlenimlere dair keyifli bir hikâye.

Elizabeth Bennet, zengin ve bekâr Fitzwilliam Darcy ile ilk tanıştığında onu kendini beğenmiş ve kibirli bulur. Darcy de genç kadının güzelliğinden ve bağımsız tavrından etkilenmemiş gibidir; üstelik en yakın arkadaşının Elizabeth’in ablası ile evlenmesine de karşıdır. Balo salonlarından nehir kenarı pikniklerine, taşra evlerinden ihtişamlı malikânelere uzanan hikâyede izlenimler ve duygular beklenmedik şekillerde değişecektir. Austen’ın “biricik çocuğum” diye andığı Gurur ve Önyargı, toprak sahibi taşralı sınıfın yaşam biçimini, görgü kurallarını ve dedikodularını eşsiz bir mizah duygusu ile ele alıyor.

“Bu genç hanım, sıradan insanların işlerini ve duygularını gördüğüm en harika biçimde tarif etme yeteneğine sahipti... Ne yazık olmuş, böyle yetenekli birinin böyle genç yaşta ölmesi!”
SIR WALTER SCOTT

16 Aralık 1775’te toprak sahibi sınıfa mensup bir taşra rahibinin kızı olarak Steventon’da dünyaya geldi. Altı erkek kardeşi ve hayatı boyunca en yakın dostu ve sırdaşı olan kız kardeşi Cassandra ile birlikte geniş bir ailede büyüdü. On bir yaşından on yedi yaşına kadar tuttuğu defterleri Gençlik Eserleri’ni oluşturur; ne kadar geniş bir edebi dağarcığı olduğu, bu kısa eserlerin, resmî tarihyazım üslubunu, dönemin romanlarını ve zevkini alaya almasından bellidir. Babasının emekliliğine kadar aynı Güney İngiltere kasabasında yaşayan Austen, 1801’de bir mesire kenti olan Bath’a yerleşti. 1805’te babasının ölümünden sonra annesiyle birlikte çeşitli yerlerde kaldılar ve nihayet 1809’da Chawton, Hampshire’a geldiler. Austen hayatı boyunca yazmasına rağmen hem kitaplarını sürekli elden geçirdiği, hem de babası ve kardeşleri aracılığıyla yayıncılara gönderdiğinde reddedildiği için eserleri geç yayımlanabilmiş bir yazardır. Hayatı boyunca yalnız dört eseri okurlara ulaşmıştır: Sağduyu ve Duyarlılık (1811), Gurur ve Önyargı (1813), Mansfield Park (1814) ve Emma (1815). Austen, ufacık bir fildişi parçası üzerine küçük bir fırçayla resim yapmaya benzettiği hikâyeciliğine güven duymasa da, ismini geçirmediği kitapları çok okundu ve beğeni gördü; Prens George bir aracı yoluyla Emma’nın kendisine ithaf edilmesini bile istemişti. Austen, çevresindeki erkeklerden ilgi görmüş olmasına ve evlenme teklifleri almasına rağmen hiç evlenmedi. 1817’de sağlığı kötüleşmeye başladığında, doktorunun yakınında olmak için kardeşi Cassandra ile birlikte Winchester’a gitti. Durumu hızla kötüleştiği için, burada başladığı The Watsons romanını yarıda bırakmak zorunda kaldı. Jane Austen, 18 Temmuz 1817’de hızla ilerleyen bir hastalığın ardından hayata gözlerini yumdu; cenazesi Winchester Katedrali’ne defnedildi. Ölümünden sonraki yıl Northanger Manastırı ve İkna isimli iki romanı ağabeyi Henry Austen’ın kardeşinin hayatına dair kısa notlarıyla yayımlandı. Bu sayede, önceki romanların da Jane Austen’a ait olduğu tüm okurlarına duyurulmuş oldu. Jane Austen’ın bütün incelikleri, görgü kuralları ve kendine özgü kültürüyle anlattığı Sanayi Devrimi öncesi “Regency dönemi” hayatı, 19. yüzyılın hızlı değişimi içinde geride çok az şey bırakarak yok oldu. Bu yüzden romanları, kaybolan bir dünyadan geriye kalan tatlı andaçlar gibidir.
Kitabın Adı Gurur ve Önyargı
Orijinal Adı Pride and Prejudice
ISBN 9789750524509
Kapak Görseli Marcus C. Stone, “Bekleyen”, 1875
Yayın No İletişim - 2650
Dizi İletişim Klasikleri - 120
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 398 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 342 gr
Perakende Satış Fiyatı 160,00 TL
Baskı 2. baskı - Mayıs 2020 (1. baskı - Temmuz 2018)
Yayına Hazırlayan Ümran Özbalcı, Emrah Serdan, Güneş Akkor
Yazar Jane Austen
Çeviren Işıl Önder
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Önsöz Dorothy van Ghent
Önsözü Çeviren Emrah Serdan
Sonsöz Reuben A. Brower
Sonsözü Çeviren Emrah Serdan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Barış Özkul
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit