Kültür ve İktidar
Pierre Bourdieu'nün Sosyolojisi

Bourdieu’nün sosyolojik araştırmasının temelinde, toplumsal eşitsizlik biçimlerinin neden güçlü bir direniş olmaksızın devam edebildiği sorusu yer alır.
Bourdieu’nün sosyolojik araştırmasının temelinde, toplumsal eşitsizlik biçimlerinin neden güçlü bir direniş olmaksızın devam edebildiği sorusu yer alır. Bunun cevabı, Bourdieu’ye göre, kültürel kaynakların, pratiklerin ve kurumların eşitsiz toplumsal ilişkileri idame ettirme işlevi görmeleridir. Kültürün iktidarla ilişkisi, Bourdieu’nün entelektüel tasarısının merkezinde yer alır. Kültürün sınıf iktidarının üzerini örtmesine ve toplumsal ayrımların aracı işlevi görmesine ilişkin analizi, çağdaş kültür sosyolojisi için çok değerlidir. Bilhassa ideoloji ve yanlış bilinç problemini yeniden formüle etme biçimi, Bourdieu’nün modern toplumlardaki sınıf ve iktidar incelemelerine en önemli katkılarından biridir.
 
David Swartz, 20. yüzyılın en önemli sosyologlarından biri olan Bourdieu’nün dünyasını ve zihinsel açılımlarını ustalıkla anlatıyor. Kavramlarını, kuramsal itirazlarını, onların dayanaklarını, çıkış noktalarını, bazen çelişkilerini ve tarihsel bağlamlarını irdeliyor. Kültür ve İktidar, sadece Bourdieu’yü değil yaşanan zamanı anlamak için de bir fırsat niteliğinde.
Değerli, anlamlı ve güçlü argümanlarıyla öne çıkan bir sosyoloji kitabı…

 

Boston Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü'nde sosyoloji profesörü. Yüksek lisansını Sorbonno Üniversitesi'nde, doktorasını Boston Üniversitesi'nde tamamladı. Toplumsal tabakalaşma, eğitim, kültür, din ve sosyal kuram üzerine çalışmalar yapıyor. Vera L. Zolberg'le birlikte yayına hazırladığı After Bourdieu: Influence, Critique, Elaboration (2004) adlı bir kitabı daha bulunan Swartz, Theory and Society dergisinin aditörleri arasında yer alıyor. Kültür ve İktidar: Pierre Bourdieu'nün Sosyolojisi kitabı İletişim Yayınları tarafından yayımlanmıştır.
Kitabın Adı Kültür ve İktidar
Alt Başlık Pierre Bourdieu'nün Sosyolojisi
Orijinal Adı Culture and Power. The Sociology of Pierre Bourdieu
ISBN 9789750509384
Yayın No İletişim - 1646
Dizi Politika - 93
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 424 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 345 gr
Perakende Satış Fiyatı 298,00 TL
Baskı 5. baskı - Kasım 2022 (1. baskı - Eylül 2011)
Yazar David Swartz
Çeviren Elçin Gen
Editör Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Ulaş Dayı
Dizin Burcu Tunakan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset