Doğu Karadeniz ve Lazlar -belli kalıp tiplemeler ve medya eğlencesi dışında- kendi başına bir “konu” değildir pek. İki Buçuk Yaprak Çay, bu bölgeyi ve insanları, ayrı bir “dünya” olarak ele alıyor. Kapsamlı bir saha araştırmasına dayanan kitap, öncelikle Doğu Karadeniz’in son yüz yıllık tarihinde çayın oynadığı olağanüstü büyük rolü ortaya koyuyor.

Doğu Karadeniz ve Lazlar -belli kalıp tiplemeler ve medya eğlencesi dışında- kendi başına bir “konu” değildir pek. İki Buçuk Yaprak Çay, bu bölgeyi ve insanları, ayrı bir “dünya” olarak ele alıyor. Kapsamlı bir saha araştırmasına dayanan kitap, öncelikle Doğu Karadeniz’in son yüz yıllık tarihinde çayın oynadığı olağanüstü büyük rolü ortaya koyuyor. Devletin çay sanayisi yoluyla bölgedeki ekonomiyi nasıl dönüştürdüğünü, özellikle 1980’lerin ortalarından itibaren çay sanayisinde özel sektörün genişlemesiyle liberal piyasa değerlerinin nasıl öne çıktığını, Gürcistan sınırının ve Rus pazarlarının açılması ile yaşanan büyük dönüşümün bölgeyi nasıl derinden etkilediğini tasvir ediyor. Bu çok yönlü ve dinamik dönüşüm sürecinin ekonomi ve politikaya, kültürel hayata, cinsiyet ilişkilerine etkilerini, canlı gözlemlere dayanarak tartışıyor. Bellér-Hann ve Hann, Doğu Karadeniz üzerinden, Türkiye’nin bir modernleşme bilançosunu çıkarıyorlar aynı zamanda. Kemalist ulus-devlet ve modernleşme projesinin “sıradan insanlar” tarafından nasıl yaşandığını, nasıl anlamlandırıldığını, nasıl dönüştürüldüğünü gösteriyorlar. İki etnografın “tabandan” bakış açısı, toplumsal hayatın “kültür” ve “modernizm” gibi iri başlıkların dar kalıplarına sığdırılamayacak olan karmaşıklığını bütün zenginliğiyle çözümleme imkânını yaratıyor. Doğu Karadeniz’e bakarken, “Türkiye’ye bakma” tarzlarına da bakan bir kitap… Bunun içindir ki, Ildikó Bellér-Hann ve Chris Hann’ın bu eseri, son yıllarda farklı sosyal bilim disiplinlerinde Türkiye üzerine yapılan birçok önemli çalışmada dikkate alınan bir kaynak niteliği kazanmış bulunuyor.

Ildiko Beller-Hann Halle (Almanya) Wittenberg’de, Martin Luther Üniversitesi Doğu Çalışmaları Merkezi’nde araştırmacı. Daha önce Canterbury’de (İngiltere) Kent Üniversitesi’nde çalıştı. Masterını Budapeşte’de Türklük Çalışmaları, Arkeoloji ve İngilizce dallarında, doktorasını da Cambridge Üniversitesi Türklük Çalışmaları’nda yaptı. Sincan ve Kazakistan’daki Uygurlar arasında saha araştırması yürüttü.
Chris Hann Halle’de (Almanya) Max Planck Sosyal Antropoloji Enstitüsü’nde yönetici. Daha önce Caterbury’de (İngiltere) Kent Üniversitesi Sosyal Antropoloji kürsüsünde görev aldı. Lisansını Oxford Üniversitesi Siyaset, Felsefe ve Ekonomi bölümünden, doktorasını da Cambridge Üniversitesi Sosyal Antropoloji kürsüsünden alan Hann, ayrıca Macaristan ve Polonya’da çalıştı. Hann’ın Teach Yourself Social Anthropology (Londra, Hodder, 2000) başlıklı bir kitabı da var.
Üst Başlık Doğu Karadeniz'de Devlet, Piyasa, Kimlik
Kitabın Adı İki Buçuk Yaprak Çay
Orijinal Adı Turkish Region State, Market and Social Identities on the East Black Sea Coast
ISBN 9789750501449
Yayın No İletişim - 907
Dizi Araştırma-İnceleme - 148
Alan Ekonomi, Tarih
Sayfa 359 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 260 gr
Perakende Satış Fiyatı 80,50 TL
Baskı 3. baskı - Temmuz 2018 (1. baskı - Haziran 2003)
Yazar Ildiko Beller - Hann, Chris Hann
Çeviren Pınar Öztamur
Editör Asena Günal
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset