Para İle Akraba
Kentsel Türkiye'de Kadın Emeği

Para ile Akraba, Amerikalı doçent Jenny B. White’in Türkiye’de yaptığı bir “alan çalışması”nın eseri. Türkiye’de örneklerine sıkça rastlamadığımız bu çalışma, İstanbul’un gecekondu mahallelerindeki ucuz ve feda edilebilir kadın emeği ile bu emeğin yarattığı küçük çaplı üretimi ve de ortaya çıkardığı sosyal ve ekonomik ilişkileri inceliyor.

Para ile Akraba, Amerikalı doçent Jenny B. White’in Türkiye’de yaptığı bir “alan çalışması”nın eseri. Türkiye’de örneklerine sıkça rastlamadığımız bu çalışma, İstanbul’un gecekondu mahallelerindeki ucuz ve feda edilebilir kadın emeği ile bu emeğin yarattığı küçük çaplı üretimi ve de ortaya çıkardığı sosyal ve ekonomik ilişkileri inceliyor. Emek ve güç ilişkilerinin kuruluşunda cinsiyet ve akrabalık ideolojisinin oynadığı rolün ortaya konulduğu bu titiz araştırmada Jenny B. White, kız evlat, eş, anne ve komşu gibi “roller”in sömürüye dayalı kapitalist ilişkilerin üzerini nasıl örttüğünü de açığa çıkarıyor. Para ile Akraba, sömürü ile dayanışmanın birlikte varolduğu üretim ilişkilerini, toplumsal cinsel kimliğinin oluşumunu ve büyük kentlerdeki kadın emeğini inceleyen önemli bir kaynak eser.

Boston Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde profesördür. Yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, doktorasını ise Teksas Üniversitesi (Austin) Sosyal Antropoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Türkiye’ye ilk kez 1970’lerin ortasında Hacettepe’de eğitim görmek üzere gelen White, o günden beri Ankara ve İstanbul’da dokuz yıldan fazla yaşamıştır. Elinizdeki kitabın orijinali, İngiliz ve Amerikan üniversitelerinde, farklı disiplinlerden öğrencilere Türk toplumunu tanıtma amacı taşıyan derslerde okutulmaktadır. White, Türkiye’de toplumsal cinsiyet, politik mobilizasyon, emek, enformel sektör ve politik İslam üzerine çalışmaktadır. Türkçeye çevrilmiş olan çalışmaları: Para ile Akraba: Kentsel Türkiye’de Kadın Emeği (İletişim, 1999) ve Türkiye’de İslamcı Kitle Seferberliği: Yerli Siyaset Üzerine Bir Araştırma (Oğlak, 2007).

Kitabın Adı Para İle Akraba
Alt Başlık Kentsel Türkiye'de Kadın Emeği
Orijinal Adı Money Makes Us Relatives
ISBN 9789754707175
Yayın No İletişim - 513
Dizi Araştırma-İnceleme - 81
Alan Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları
Sayfa 237 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 196 gr
Perakende Satış Fiyatı 52,50 TL
Baskı 3. baskı - Haziran 2015 (1. baskı - Şubat 1999)
Yazar Jenny B. White
Çeviren Aksu Bora
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Seda Mit
Uygulama Hasan Deniz
Düzelti Şerife Ünal
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset