Nöbetleşe Yoksulluk
Gecekondulaşma ve Kent Yoksulları: Sultanbeyli Örneği

Yoksulluk gerçeği, son yıllarda Türkiye’de derinleşiyor, boyutlanıyor, çeşitleniyor. Buna karşılık, görünmezleştiriliyor da... Yirmi otuz yıl öncesinde daha çok bir “acıma” nesnesi olan yoksulluk, şimdi daha çok bir dışlama, korku, hatta nefret nesnesi! Yoksul mahalleleri, yoksulluk imgesi, tekinsiz bir “varoş” terimiyle ürkünçleştiriliyor.

Yoksulluk gerçeği, son yıllarda Türkiye’de derinleşiyor, boyutlanıyor, çeşitleniyor. Buna karşılık, görünmezleştiriliyor da... Yirmi otuz yıl öncesinde daha çok bir “acıma” nesnesi olan yoksulluk, şimdi daha çok bir dışlama, korku, hatta nefret nesnesi! Yoksul mahalleleri, yoksulluk imgesi, tekinsiz bir “varoş” terimiyle ürkünçleştiriliyor... Bu korkuyu büyütenlerin kendi zengin gettolarında yaşadığı içe kapanma ve cemaatleşme süreci, “toplum” veya “kamu” adına daha az ürkütücü değil oysa.

Oğuz Işık ile Melih Pınarcıoğlu’nun incelemesi, Türkiye’de yoksulluk olgusuna, insanların yoksullukla başetme stratejilerini ve imkânlarını odak alarak bakıyor. Kitaba adını veren nöbetleşe yoksulluk kavramı, Türkiye’deki kentleşme ve göç dinamiğiyle içiçe geçen temel bir stratejiyi tanımlıyor. Yaklaşık yarım yüzyıldır yoksulların orta sınıflara terfi etmesini sağlayan bir mekanizma bu...

Lisans ve yüksek lisansını ODTÜ’de, doktorasını University College London’da yaptı. 1993-2019 arasında ODTÜ’de çalıştı. Eşitsizlik, yoksulluk, siyaset coğrafyası ve kentsel ayrışma konularında çalışmaları var. İletişim’den daha önce 2001’de Melih Pınarcıoğlu’yla birlikte yazdığı Nöbetleşe Yoksulluk yayımlandı.

M. Melih Pınarcıoğlu ODTÜ İşletme Bölümü mezunu. Doktorasını University College London’da yerel ekonomik gelişme üzerine yaptı. University of Westminster, İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli dergilerde yayımlanmış yazıların yanı sıra, Industrial Development and Local Change (Endüstriyel Gelişme ve Yerel Değişim) adlı bir kitabı bulunmakta. 1998 yılından itibaren ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde öğretim üyesi.
Kitabın Adı Nöbetleşe Yoksulluk
Alt Başlık Gecekondulaşma ve Kent Yoksulları: Sultanbeyli Örneği
ISBN 9789754709018
Yayın No İletişim - 736
Dizi Araştırma-İnceleme - 114
Alan Emek, Ekonomi, Antropoloji
Sayfa 368 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 270 gr
Perakende Satış Fiyatı 235,00 TL
Baskı 13. baskı - Ekim 2021 (1. baskı - Ağustos 2001)
Yazar Oğuz Işık, M. Melih Pınarcıoğlu
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Editör Tanıl Bora
Kapak Utku Lomlu
Kapak Fotoğrafı Engin Aytaş
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset