Frankenstein

Sinemadan tiyatroya, popüler diziden karikatüre birçok modern sanat dalında bir arketip haline gelen Frankenstein 1818 tarihli ilk basımıyla Türkçede.

Serpil Çağlayan çevirisi,
Murat Belge’nin önsözü,
Walter Scott’ın sonsözü,
Yazar ve dönem kronolojisi,
Kitaba dair görsellerle.

Doğanın ve yaşamın sırrına vakıf olduğunu düşünen genç bilim adamı Victor Frankenstein ceset parçalarından bir canavar yaratır. Victor’un denetiminden çıkan canavar sevgisizlikten ve kimsesizlikten yakınacak kadar “insanlaşır” ve yaratıcısından ona bir eş yaratmasını ister.

Victor’un bu noktadaki tercihi kendi yarattığı canavarla yüzleşmekten kaçınan bütün bir insanlığın trajedisine dönüşecektir. Sinemadan tiyatroya, popüler diziden karikatüre birçok modern sanat dalında bir arketip haline gelen Frankenstein 1818 tarihli ilk basımıyla Türkçede.

“Frankenstein’ın canavarı hâkim sınıflar için tüm insanların eşit olduğu düşüncesine razı gelmenin ne kadar güç olduğunu anlamamızı sağlar. Frankenstein’ın icadı kapitalist üretim sürecinin göz alıcı bir metaforudur.”
FRANCO MORETTI

30 Ağustos 1797 tarihinde Londra’da dünyaya geldi. Uzun ve zorlu bir doğumun ertesinde, yazar ve kadın hakları savunucusu annesi Mary Wollstonecraft, lohusa hummasından hayatını kaybetti. Babası Siyasi Adalet Üzerine Bir İnceleme’nin (1793) yazarı William Godwin idi. Mary, ailesinin entelektüel çevresinde William Hazlitt, Charles Lamb, Samuel Taylor Coleridge gibi aydınların etrafında büyüdü. On altı yaşındayken o sırada evli olan şair Percy Bysshe Shelley ile sevgili oldu; beraber Avrupa’ya kaçtılar. Shelley’nin eşi Harriet’ın intiharından sonra, çift 1816 yılında evlendi. İlk kızları bir haftalıkken Venedik’te öldü. Daha sonra William adında bir oğulları olduysa da, o da 1819 yılında hayatını kaybetti. Mary Shelley, Cenevre Gölü kıyısındaki Villa Diodati’de kocası Percy, aile dostları Lord Byron ve üvey kardeşi Claire Clairmont ile tatil yaparken Frankenstein’ı yazmaya başladı. Shelley’nin babası Godwin’e adadığı roman, Percy Shelley’nin imzasız bir önsözüyle 1818 yılında yayımlandı. 1818 yılında Shelley ailesi İngiltere’den ayrılarak İtalya’ya taşındı; dört yıl sonra Percy, Livorno yakınlarındaki Spezia Gölü’nde boğuldu. Percy ile çocuklarından yalnızca biri, oğlu Percy Florence, yetişkin yaşa geldi. Shelley ilerleyen yıllarda Lodore (1835) ve Falkner (1837) romanlarını kaleme aldı; diğer eserlerinin arasında 14. yüzyılda geçen bir romans olan Valperga (1823) ve insan medeniyetinin sonunun geldiği 21. yüzyılı anlatan Son İnsan (1826) bulunur. Shelley ilerleyen yaşında romancılığı bırakıp, dergilere kısa yazılar yazarak mesleğini sürdürdü; Percy’nin hayatını yazmak istediyse de bu eseri tamamlamadı. Shelley 1851 yılında henüz elli üç yaşındayken, beyin tümöründen dolayı hayata gözlerini yumdu. Babası ve annesinin yanına, Bournemouth’a gömüldü. Frankenstein Shelley’nin ölümünden sonra ün kazanmaya devam etti ve modern tarihin en önemli korku mitlerinden biri haline geldi.

Kitabın Adı Frankenstein
Orijinal Adı Frankenstein; or, The Modern Prometheus
ISBN 9789750521942
Kapak James Bertrand, “Ambroise Paré ve bir hastanın muayenesi”
Yayın No İletişim - 2479
Dizi İletişim Klasikleri - 109
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 300 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 257 gr
Perakende Satış Fiyatı 140,00 TL
Baskı 3. baskı - Haziran 2021 (1. baskı - Haziran 2017)
Yazar Mary Shelley
Çeviren Serpil Çağlayan
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Barış Özkul, Emrah Serdan, Güneş Akkor
Önsöz Murat Belge
Sonsöz Walter Scott
Sonsözü Çeviren Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Büşra Bakan
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit