Zaman İçinde Bediüzzaman

O, hem derviş kıyafetini giyip Bağdat yollarına düşen Molla Said hem Kürt kimliğinin dönem içerisinde önde gelen isimlerinden Said-i Kürdi. Kimilerince “üstad”, kimilerince “gerici”. Bediüzzaman, Molla Said, Said-i Kürdi, “üstad” veya bilinen ismiyle Said Nursi.
O, hem derviş kıyafetini giyip Bağdat yollarına düşen Molla Said hem Kürt kimliğinin dönem içerisinde önde gelen isimlerinden Said-i Kürdi.
Kimilerince “üstad”, kimilerince “gerici”. Bediüzzaman, Molla Said, Said-i Kürdi, “üstad” veya bilinen ismiyle Said Nursi... Hepsi aynı kişi, aynı fikrî bünye. 
Zaman İçinde Bediüzzaman, Osmanlı-Türkiye yakın tarihinin en tartışmalı ikonografik figürlerinden birisinin karşılaştırmalı ve eleştirel biyografisi. Said Nursi’nin doğumundan, Mardin yıllarına; Bitlis’ten Van’a, Afyon’a, Barla’ya, Denizli’ye, Ankara’ya, İstanbul’a yaşamının kapsamlı bir izdüşümü. Aynı zamanda “bağlı”ların yani takipçilerinin, Eski ve Yeni Said ayrışmasının, Said Nursi fikriyatının ve hareketinin, milletvekillerini namaz kılmaya davet ettiği ünlü “beyanname”sinin, 31 Mart sürecindeki konumunun, Demokrat Parti’ye karşı tutumunun izlerini takip eden bir kitap.
Cemalettin Canlı ve Yusuf Kenan Beysülen, okuru yalnızca yakın tarihin en çok merak edilen isimlerinden birisinin incelikli biyografi çalışmasına değil, aynı zamanda Bediüzzaman üzerinden giden bir dönem anlatısına da ortak olmaya davet ediyorlar
 

1968 yılında Bingöl, Kiğı’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara, Kazan’da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. On beş yıldır belgesel sinema ve televizyon filmleri yapıyor. Bediüzzaman Said Nursi üzerine yapılmış Yolcu adlı belgesel filmin yönetmenliğini yapmış olup, halen belgesel film alanında çalışmakta ve bağımsız araştırmalarını sürdürmektedir.

1969 yılında Ordu, Gölköy’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gölköy ve Kdz. Ereğli’de tamamladı. Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Sinema ve televizyon belgesellerinde araştırma ve metin yazım ekiplerinde yer aldı. Çeşitli dergilerde yazıları yayımlandı. Halksız ve İnsansız Bir Halkın Halkevleri isimli kitabı Halkevleri tarafından yayımlandı. Canlı, halen bağımsız araştırmalar yapmaktadır.

Kitabın Adı Zaman İçinde Bediüzzaman
ISBN 9789750507977
Yayın No İletişim - 1508
Dizi Biyografi - 13
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 648 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 517 gr
Perakende Satış Fiyatı 12,00 TL
Baskı 2. baskı - Eylül 2010 (1. baskı - Ağustos 2010)
Yazar Yusuf Kenan Beysülen, Cemalettin Canlı
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Kapaktaki Çizim Refet Kavukçu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ekrem Buğra Büte
Dizin Ulaş Dayı
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset