Fraklı Komünist
Friedrich Engels'in Devrimci Hayatı

Tristram Hunt, bu kitapta, kendi tarihini yaparken aynı zamanda insanlık tarihinin devrimci-komünist dalgasına omuz veren Friedrich Engels’i fikirleri, politik konumlanışları ve teşebbüsleri kadar tutkuları ve arzuları, kişisel nefretleri ve bireysel kaprisleri olan bir tarihsel şahsiyet olarak sunuyor.

19. yüzyılın büyük devrim çağında serpilen kişisel hayatında Rheinland’dan Manchester’a, barikatlardan tekstil fabrikalarına, silahlı başkaldırıdan parti siyasetine komünist doktrinin gelişimine ışık tutacak deneyimler biriktiren Engels, aynı zamanda, ömrünün en verimli devresinde, dostu Marx’ın dehası ve komünizm davasının yüksek menfaatleri adına, kendi entelektüel çalışmalarından feragat edecek kadar özverili bir komünistti. Onu kendi alçakgönüllülüğünden azat ederek kıymetini teslim etmenin, bereketli fikriyatını keşfetmenin vakti artık gelmiştir.

Tek bir insanın yaşam öyküsünden ziyade kitlelerin tarihine odaklanmayı salık veren Marksizmin kurucu figürlerinden birinin bireysel hikâyesini yazmanın kaçınılmaz olarak bir çelişki barındırdığını kabul eden Tristram Hunt, bu kitapta, kendi tarihini yaparken aynı zamanda insanlık tarihinin devrimci-komünist dalgasına omuz veren Friedrich Engels’i fikirleri, politik konumlanışları ve teşebbüsleri kadar tutkuları ve arzuları, kişisel nefretleri ve bireysel kaprisleri olan bir tarihsel şahsiyet olarak sunuyor.

1974’te Cambridge’de doğdu. İngiltere ve ABD’de tarih öğrenimi gördü. Tarihçi olarak öğretim üyeliği yanında televizyon ve radyoda popüler tarih yayıncılığıyla ilgilendi. Ağırlıklı uzmanlık alanı Victoria dönemi ve şehircilik tarihidir. 2010 -2017 arasında İngiltere Parlamentosu’nda İşçi Partisi milletvekili olarak yer aldı. 2013’te İşçi Partisi’nin gölge eğitim bakanı görevini üstlendi. 2017’de Londra’daki dünyanın en büyük dekoratif sanatlar ve tasarım müzesi Victoria&Albert’ın direktörlüğünü üstlenmek üzere milletvekilliğinden istifa etti.

Kitabın Adı Fraklı Komünist
Alt Başlık Friedrich Engels'in Devrimci Hayatı
Orijinal Adı The Frock-Coated Communist:The Revolutionary Life of Friedrich Engels
ISBN 9789750523625
Yayın No İletişim - 2601
Dizi Biyografi - 28
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 390 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Ağırlık 405 gr
Perakende Satış Fiyatı 59,00 TL
Baskı 1. baskı - Mart 2018
Yazar Tristram Hunt
Çeviren Mehmet Ratip, Işın Eliçin
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Barış Özkul
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Naci Ozansoy
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit