Karl Marx
19. Yüzyılda Yaşanmış Bir Hayat

Karl Marx hakkında hâlâ öğrenecek bir şey kalmış olabilir mi? Tarihçi Jonathan Sperber’in eseri, bu sorunun cevabının “evet” olduğunu kanıtlıyor. Bu biyografi her şeyden önce, klişeleşmiş ifadesiyle, “insan olarak Marx”ı tanımayı sağlıyor. Romantize etmeden, mitleştirmeden, zaafları içindeki büyüklüğünü anlatarak...
"Belki de 19. yüzyılın ilk yarısındaki koşulları ele alan Marx’ı, geçmişe bakarak geleceğe ışık tutan biri olarak anlamak, onu tarihsel gelişmelerin öngörüsü sağlam bir yorumcusu olarak anlamaktan daha yararlı olacaktır.”
JONATHAN SPERBER

Karl Marx hakkında hâlâ öğrenecek bir şey kalmış olabilir mi? Tarihçi Jonathan Sperber’in eseri, bu sorunun cevabının “evet” olduğunu kanıtlıyor. Düşüncesi ve eylemiyle modern çağın kutup yıldızlarından olan Karl Marx’ın hayatını, farklı açılardan görmemizi sağlayan bir kitap Sperber’inki...

Bu biyografi her şeyden önce, klişeleşmiş ifadesiyle, “insan olarak Marx”ı tanımayı sağlıyor. Romantize etmeden, mitleştirmeden, zaafları içindeki büyüklüğünü anlatarak... İnsanlarla ilişkilerine, hırslarına, kaygılarına, bu arada örneğin hayat yoldaşı Engels’le dostluğuna ışık tutarak... Kitap elbette büyük düşünürün sadece “özel” hayatına değil, düşünce ve siyaset hayatına da bütün ayrıntısıyla eğiliyor. Onun Hegel etkisiyle müsbet bilimlerin ve pozitivizmin cazibesi arasındaki enerji akımıyla oluşan düşünce dünyasını da inceliyor Sperber. Kitabın belki en özgün yanı şu: 19. yüzyıl Avrupası uzmanı olan yazar, Marx’ın hayatını, düşüncesini ve eylemini, yaşadığı dönemin koşullarına oturtarak anlamaya eğiliyor. Büyük bir titizlikle, ayrıntı ve hakikat sevgisiyle yapıyor bunu. Marx’ı bir 19. yüzyıl romanının içinde okuyoruz!

“Sürükleyici, kılı kırk yaran bir araştırma...”
New York Times

“Olağanüstü ayrıntılı... Parıldayan bir kitap”
Tageszeitung

1952 doğumlu. Missouri Üniversitesi’nde tarih profesörüdür. The European Revolutions, 1848-1851 (Avrupa Devrimleri) adlı eseri başta olmak üzere, 19. yüzyıl Avrupası’nı siyasal, toplumsal ve dinsel dönüşümleriyle ele alan çok sayıda kitabı vardır.

Kitabın Adı Karl Marx
Alt Başlık 19. Yüzyılda Yaşanmış Bir Hayat
ISBN 9789750516511
Yayın No İletişim - 2066
Dizi Biyografi - 24
Alan Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 517 sayfa
En 150 mm
Boy 215 mm
Ağırlık 531 gr
Perakende Satış Fiyatı 310,00 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2014
Yazar Jonathan Sperber
Çeviren Gül Durna
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Kapaktaki Görsel Bahadır Yazıcı
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Merve Öztürk, Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset