Miguel de Cervantes
Delidolu Bir Hayat

Uwe Neumahr’ın tarihî belgelere, mektuplara ve tanıklıklara dayandırdığı bu titiz çalışması, Miguel de Cervantes’in edebi evreninin penceresini aralarken, kendisi de bir romana benzeyen maceralı ve türlü talihsizliklere rağmen iyimserlik dolu hayatını anlatıyor.

22 yaşındayken bir düello sonrasında İspanya’dan kaçmak zorunda kalan genç bir sürgün… İnebahtı Deniz Savaşı’nda cesaretiyle ün salmış, çarpışmada sol elini kaybeden gözü pek bir asker... Cezayirli korsanların eline düşen, beş yıllık esareti boyunca defalarca kaçma girişiminde bulunan bir esir… İspanya’ya döndükten sonra Kral II. Felipe adına çalışan bir istihbarat görevlisi ve donanma komiseri… Cinayetle suçlanıp hapse düşen bir aile babası… Kilise tarafından iki defa aforoz edilen, yeraltı dünyasının karanlık işlerine karışan tekinsiz bir adam… Edebiyat dünyasında efsanevi düşmanlıklar yaşayan ve taklitçilerine karşı kendisini savunmak zorunda kalan bir yazar… Hapisanedeyken yazmaya başladığı Don Kişot adlı romanıyla, kendisinden sonra gelen kuşaklara ilham olmuş, modern romanın kurucusu kabul edilen dev bir edebiyatçı… Uwe Neumahr’ın tarihî belgelere, mektuplara ve tanıklıklara dayandırdığı bu titiz çalışması, Miguel de Cervantes’in edebi evreninin penceresini aralarken, kendisi de bir romana benzeyen maceralı ve türlü talihsizliklere rağmen iyimserlik dolu hayatını anlatıyor. Yazar aynı zamanda, okuru 16. yüzyılın çalkantılı dünyasında Córdoba’dan Madrid’e, Roma’dan Napoli’ye, Cezayir’den Sevilla’ya uzanan renkli ve heyecanlı bir yolculuğa çıkartıyor

1972’de Winnenden’de doğdu. Roman dilleri ve Alman dili ve kültürü alanlarında tamamladığı doktorasının ardından, Kiel Üniversitesi’nde İspanyol ve İtalyan Rönesansı’nın kültür tarihi üzerine araştırmalar yaptı. Halen serbest yazar olarak çalışıyor ve karısıyla birlikte Ammersee’de yaşıyor.

Kitabın Adı Miguel de Cervantes
Alt Başlık Delidolu Bir Hayat
Orijinal Adı Miguel de Cervantes; Ein Wildes Leben
ISBN 9789750524431
Kapak Eduardo Balanca
Yayın No İletişim - 2643
Dizi Biyografi - 29
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 392 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 325 gr
Perakende Satış Fiyatı 277,00 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 2018
Yazar Uwe Neumahr
Çeviren Erol Özbek
Editör Bahar Siber
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Bahri Özcan
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit