Hazreti Muhammed
Peygamber ve Devlet Adamı

Watt, Hz. Muhammed’in dönemini, çevresinde sürüp giden koşulları ve zamanın insanlık dışı sosyal hayatını nasıl değiştirip iyileştirdiğini, sosyal reformculuğuna değinerek inceliyor; diğer tek Tanrılı dinlerle kurduğu ilişkiyi de analiz edip tarafsız bir tutum içerisinde bize aktarıyor.

İskoç tarihçi W. Montgomery Watt hayat hikâyesi bugüne kadar birçok kez kaleme alınan Hz. Muhammed’in hayatını farklı açılardan ele alıyor: Üstün yaratılışlı yetim, İslâm Devleti’nin kurucusu, adil yönetici, sosyal reformcu bir lider, ahlâklı bir savaşçı, şefkatli aile babası...

Watt, Hz. Muhammed’in dönemini, çevresinde sürüp giden koşulları ve zamanın insanlık dışı sosyal hayatını nasıl değiştirip iyileştirdiğini, sosyal reformculuğuna değinerek inceliyor; diğer tek Tanrılı dinlerle kurduğu ilişkiyi de analiz edip tarafsız bir tutum içerisinde bize aktarıyor. Dünya tarihini derinden etkileyen Hz. Muhammed’i tanımak için titizlikle hazırlanmış bir kitap.

“William Montgomery Watt, İslâmî çalışmalar alanında oldukça itibarlı bir akademisyen ve dünya çapında birçok Müslümanın saygı duyduğu bir isim.“
Carole Hillenbrand

1909’da İskoçya’da doğdu. Edinburgh, Jena ve Oxford’da eğitim gördü. Edinburg Üniversitesi’nde antik felsefe ve Arapça dersleri verdi. 1964’te profesör olduktan sonra İslâm araştırmalarına ağırlık verdi. İslâm tarihi, Hz. Muhammed’in hayatı ve Avrupa’da İslâm etkisi üzerine eserleri vardır. 2006’da öldü.
Kitabın Adı Hazreti Muhammed
Alt Başlık Peygamber ve Devlet Adamı
Orijinal Adı Muhammad: Prophet and Statesman
ISBN 9789750517372
Kapak “Miraç”, Nizami’nin Hamse adlı eserinde yer alan minyatür
Yayın No İletişim - 2136
Dizi Biyografi - 25
Alan Tarih
Sayfa 283 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 234 gr
Perakende Satış Fiyatı 283,00 TL
Baskı 5. baskı - Ocak 2024 (1. baskı - Nisan 2015)
Yazar W. Montgomery Watt
Çeviren S. Erdem Türközü
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Ayla Karadağ
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset