Veli Yılmaz (1950-1993)
Devrimci Gazeteci

Veli Yılmaz’ın hikâyesi, elbette, yöneticilerinden olduğu Halkın Kurtuluşu ve Türkiye Devrimci Komünist Partisi hareketinin tarihine de ışık tutuyor. Üzerine görece az yayın yapılmış bir hareket olması, kitabın bu yanını ayrıca önemli kılıyor. Ama bunların ötesinde, yazarının deyişiyle “Şebinkarahisarlı hiç yaşlanmamış bir genç”in hayat hikâyesidir kitap.

Halkın Kurtuluşu gazetesinin yazarı ve yazı işleri müdürü olarak 12 Eylül döneminde dünyada rekor sayılan 750 yıla yakın hapis cezasına çarptırılan Veli Yılmaz’ın hikâyesi, bir yanıyla, bir dönem hikâyesidir. Belki daha doğrusu, iki dönemin hikâyesi: 1970’li yılların devrimci sosyalist hareketinin ve 12 Eylül 1980 askerî darbesi sonrası dikta rejiminin...

Veli Yılmaz’ın hikâyesi, elbette, yöneticilerinden olduğu Halkın Kurtuluşu ve Türkiye Devrimci Komünist Partisi hareketinin tarihine de ışık tutuyor. Üzerine görece az yayın yapılmış bir hareket olması, kitabın bu yanını ayrıca önemli kılıyor. Ama bunların ötesinde, yazarının deyişiyle “Şebinkarahisarlı hiç yaşlanmamış bir genç”in hayat hikâyesidir kitap. Zeki, mücadeleci, azimli, cesur, çalışkan, sakin, güven veren ve mizah duygusu taşıyan bir şahsiyetin, bir karakterin hikâyesi. Eray Yılmaz’ın arşiv ve tanıklıklara dayanan anlatısı, zengin bir belge, kupür ve fotoğraf çalışmasıyla destekleniyor. Eşi ve hayat arkadaşı, gazeteci Neyyire Özkan’la yıllar süren mektuplaşmasından örnekler, kitabın başlı başına değerli bir parçasını oluşturuyor.

1979’da İstanbul’da doğdu. 2002’de Mimar Sinan Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 2007’de, “Şevket Süreyya Aydemir Tarih ve Devlet Anlayışı” adıyla yüksek lisans tezini, 2015’te “Türkçe Çocuk Gazetelerinde Osmanlı Kimliği: Ahlak, İlim, Dil, Tarih ve Coğrafya (1869-1908)” adıyla doktora tezini YTÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü’nde tamamladı. 2004’ten itibaren YTÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü’nde çalışıyor, Osmanlı-Türk kimliği, Alevilik-Bektaşilik konularında araştırmalar yapıyor, makaleler yazıyor.

Kitabın Adı Veli Yılmaz (1950-1993)
Alt Başlık Devrimci Gazeteci
ISBN 9789750529450
Yayın No İletişim - 2918
Dizi Biyografi - 34
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 214 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 156,00 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2020
Yazar Eray Yılmaz
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan İrfan Eroğlu
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit