Bülent Ecevit
Karaoğlan

Karaoğlan, Türkiye’nin yarım asrında izi olan Bülent Ecevit’in fikir, siyaset ve hayat hikâyesini anlatıyor.

Ülkenin en eski ve devlet kurucu hüviyeti taşıyan partisi CHP’nin üyeleri ve taraftarları, 1970’lerde “Ecevitçi” diye anılıyordu – bu durum, Bülent Ecevit’in etkisini özetlemeye yetecektir.

Öncesinde, 1950’lerden 60’lara uzanan dönemde, CHP’nin “Ortanın Solu”na dönmesinin öncülerindendi. 12 Mart 1971 darbesine karşı tutumuyla, CHP’de tarihî bir kopuşu gerçekleştirdi ve lider oldu. 70’lerin ardından, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra, CHP’yi terk ederek kurduğu Demokratik Sol Parti’yle kendine yeni bir rota çizdi ve bu rota onu 1990’ların sonunda başbakanlığa götürdü. Bu dönemde ideolojik serencamı çok tartışıldı. Faal gazetecilik deneyiminden gelen, şair ve entelektüel kimliği olan, romantik imgesi ve karizması bu vasıflarıyla tamamlanan, sıra dışı bir siyasetçi portresi... Elinizdeki kitap, Türkiye’nin yarım asrında izi olan Bülent Ecevit’in fikir, siyaset ve hayat hikâyesini anlatıyor.


“Kitlelerin Ecevit’e yakıştırdığı Karaoğlan benzetmesi, halkın onu bir politikacıdan çok popüler bir yıldız gibi gördüğünü gösteriyordu. (…) Aynı zamanda ‘bir politikacı gibi davranmayı’ reddetti; konuşmaları idealizmle dolu olmakla birlikte doğrudandı.”

Feroz Ahmad - Demokrasi Sürecinde Türkiye

Osmaniye-Düziçi’nde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Kocaeli Üniversitesi’nde tamamladı. Siyasal liderlik, din-siyaset ve Türkiye siyasal hayatı konularında çalışmaktadır. Halen Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.
Kitabın Adı Bülent Ecevit
Alt Başlık Karaoğlan
ISBN 9789750520990
Arka Kapak Ara Güler, Bir Dönemin Görsel Hikâyesi Beyaz Güvercinli Adam (BGA), Fotoğrafevi Yayınları, 2007
Yayın No İletişim - 2388
Dizi Biyografi - 27
Alan Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa 320 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 266 gr
Perakende Satış Fiyatı 213,00 TL
Baskı 4. baskı - Ekim 2023 (1. baskı - Ekim 2016)
Yazar Mustafa Çolak
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Bayram Şen
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Melis Oflas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit