Mutlu Yurttaş İmalatı
Mutluluk Endüstrisi Hayatımızı Nasıl Kontrol Ediyor?

Edgar Cabanas ve Eva Illouz, mutluluk reçetelerinin iktidar ile iç içe geçerek nasıl güçlü bir kontrol mekanizmasına dönüştüğünü, neoliberalizmin bu durumu nasıl lehine kullandığını tartışıyorlar.

Günümüzde mutluluk baskısı, hayatlarımızın seyrini ve yönünü belirleyen temel bir etkene dönüştü. Her fırsatta ve her alanda karşımıza çıkan pozitiflik salgınından sakınmak artık neredeyse mümkün değil. Mutluluk tali bir hedef veya slogan olmanın ötesinde, herkesin açıkça peşinde koştuğu bir ürün gibi görülüyor. Pozitif psikologlar, mutluluk uzmanları ve kişisel gelişim eğitmenlerinden oluşan yeni bir profesyoneller topluluğu, her fırsatta bireylere başarılı, sağlıklı ve işlevsel bir yaşama ulaşmaları için rehberlik ediyorlar. Bu “iyi yaşam” uzmanları, kamu kurumlarının ve çokuluslu şirketlerin desteği ve işbirliği sayesinde, nihayet toplumun siyaset, sağlık ve eğitim gibi alanlarda nasıl hareket edeceğini belirleme konumuna ve kudretine eriştiler.

Mutlu Yurttaş İmalatı - Mutluluk Endüstrisi Hayatımızı Nasıl Kontrol Ediyor? haklı ve sağlıklı bir şüphecilikle, süregiden “mutluluk hastalığının” arkasında nasıl devasa bir ekonomik pazarın işlediğini tartışıyor. Edgar Cabanas ve Eva Illouz, mutluluk reçetelerinin iktidar ile iç içe geçerek nasıl güçlü bir kontrol mekanizmasına dönüştüğünü, neoliberalizmin bu durumu nasıl lehine kullandığını tartışıyorlar.

“Mutluluk arayışına girmek illaki daha iyi benlikler veya daha iyi bir toplum için çalışmak anlamına gelmez, ancak her zaman mutluluğun bir kavram, iş, endüstri ve tüketimci bir yaşam tarzı olarak meşruiyeti, yaygınlığı ve gücü için çalışmayı gerektirir. Mutluluk hayatlarımızı kontrol etmeye yarar çünkü bu saplantılı arayışın hizmetkârları olmuş durumdayız.”

 

 

 

EDGAR CABANAS 1985’te Madrid’de doğdu. Halen Bağımsız Madrid Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olarak çalışıyor. Çeşitli yayınlarda bilimsel makaleleri ve kitap bölümleri yer aldı. Popüler psikoloji, kişisel gelişim ve mutluluk ekonomisi konularında araştırma projeleri yürütüyor.

1961’de Fas’ta dünyaya geldi. Halen Kudüs İbrani Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü ve Paris Sosyal Bilimler Yüksek Okulu (EHESS) yöneticisi olarak görev yapıyor. Duygular, kültür ve kapitalizm sosyolojisi alanlarında çok sayıda kitap ve makalesi bulunan yazarın eserleri yirmiye yakın dile çevrilmiştir. Aralarında Légion d’honneur’ün de bulunduğu pek çok uluslararası ödülün sahibi ve Center
for the Study of Rationality üyesidir. Türkçede yayımlanan eserleri şunlardır: Soğuk Yakınlıklar. Duygusal Kapitalizmin Şekillenmesi (İletişim, 2011), Aşk Neden Acıtır(Jaguar, 2014).

Kitabın Adı Mutlu Yurttaş İmalatı
Alt Başlık Mutluluk Endüstrisi Hayatımızı Nasıl Kontrol Ediyor?
Orijinal Adı Happycratie, Comment l'industrie du bonheur a pris le contrôle de nos vies
ISBN 9789750535192
Yayın No İletişim - 3313
Dizi Politika - 236
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 256 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 210,00 TL
Baskı 3. baskı - Temmuz 2024 (1. baskı - Temmuz 2023)
Yazar Edgar Cabanas, Eva Illouz
Çeviren Tufan Göbekçin
Editör Bahar Siber
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Yağmur Yıldırımay Bayrakçı
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit