Soğuk Yakınlıklar
Duygusal Kapitalizmin Şekillenmesi

Hepimiz farkındayız, sayısız imge ve mesajın bombardımanı altındayız. Öyle ki, yarın, geriye dönüp baktığımızda bugünleri naif bir iyimserlikle de hatırlayabiliriz. Nasıl direniyoruz ya da sürükleniyoruz? Internet, televizyon, sosyal medya, endişeli modernlik, rasyonel ahmaklık, duygusuzluk, kaba menfaatçilik, fantezi ve paranoya ile içiçe yaşıyoruz.

Hepimiz farkındayız, sayısız imge ve mesajın bombardımanı altındayız. Öyle ki, yarın, geriye dönüp baktığımızda bugünleri naif bir iyimserlikle de hatırlayabiliriz. Nasıl direniyoruz ya da sürükleniyoruz? Internet, televizyon, sosyal medya, endişeli modernlik, rasyonel ahmaklık, duygusuzluk, kaba menfaatçilik, fantezi ve paranoya ile içiçe yaşıyoruz. Eva Illouz, eleştirel kuramı kullanarak ve ondan ayrılarak yakın dönemin zihniyetini tartışıyor. Psikolojik ve politik mutluluk içeren kendini gerçekleştirme kavramının nasıl biçim değiştirdiğini irdeliyor. Adorno’yu izleyerek, benliğin metalaştırılması sürecinde farklı kurumların yakın ilişkisine dikkat çekiyor: psikolojik ikna, kişisel gelişim edebiyatı, nasihat endüstrisi, devlet, ilaç şirketleri ve internet teknolojisi modern psikolojik özbenliğin temelini biçimlendirme konusunda iç içe geçmişlerdir iddiasında bulunuyor. Duyguları sermayeye bağlayan kendi içinde çelişkili mantığı mercek altına almaya çalışıyor.

"Sosyal mesafe ortak özelliklerin yokluğundan değil, bu özelliklerin soyut doğasından kaynaklanır. Uzaklık, insanların ortak hiçbir şeyi olmadığında değil, ortak noktaları fazla olduğunda ortaya çıkar. Diğer bir deyişle uzaklık, insanların artık günümüzde ortak ve son derece standartlaşmış bir dil paylaşmalarından kaynaklanır. "

İlginç ve ölçülü bir bugün eleştirisi... Eleştirel kurama taze bir katkı…

1961’de Fas’ta dünyaya geldi. Halen Kudüs İbrani Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü ve Paris Sosyal Bilimler Yüksek Okulu (EHESS) yöneticisi olarak görev yapıyor. Duygular, kültür ve kapitalizm sosyolojisi alanlarında çok sayıda kitap ve makalesi bulunan yazarın eserleri yirmiye yakın dile çevrilmiştir. Aralarında Légion d’honneur’ün de bulunduğu pek çok uluslararası ödülün sahibi ve Center
for the Study of Rationality üyesidir. Türkçede yayımlanan eserleri şunlardır: Soğuk Yakınlıklar. Duygusal Kapitalizmin Şekillenmesi (İletişim, 2011), Aşk Neden Acıtır(Jaguar, 2014).

Kitabın Adı Soğuk Yakınlıklar
Alt Başlık Duygusal Kapitalizmin Şekillenmesi
Orijinal Adı Cold Intimacies. The Making of Emotional Capitalism
ISBN 9789750509766
Yayın No İletişim - 1683
Dizi Politika - 96
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 168 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 145 gr
Perakende Satış Fiyatı 147,00 TL
Baskı 3. baskı - Kasım 2021 (1. baskı - Aralık 2011)
Yazar Eva Illouz
Çeviren Özge Çağlar Aksoy
Editör Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Fatma Kurt, Tayfun Mater
Dizin Burcu Tunakan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset