Hepimiz farkındayız, sayısız imge ve mesajın bombardımanı altındayız. Öyle ki, yarın, geriye dönüp baktığımızda bugünleri naif bir iyimserlikle de hatırlayabiliriz. Nasıl direniyoruz ya da sürükleniyoruz? Internet, televizyon, sosyal medya, endişeli modernlik, rasyonel ahmaklık, duygusuzluk, kaba menfaatçilik, fantezi ve paranoya ile içiçe yaşıyoruz.

Hepimiz farkındayız, sayısız imge ve mesajın bombardımanı altındayız. Öyle ki, yarın, geriye dönüp baktığımızda bugünleri naif bir iyimserlikle de hatırlayabiliriz. Nasıl direniyoruz ya da sürükleniyoruz? Internet, televizyon, sosyal medya, endişeli modernlik, rasyonel ahmaklık, duygusuzluk, kaba menfaatçilik, fantezi ve paranoya ile içiçe yaşıyoruz. Eva Illouz, eleştirel kuramı kullanarak ve ondan ayrılarak yakın dönemin zihniyetini tartışıyor. Psikolojik ve politik mutluluk içeren kendini gerçekleştirme kavramının nasıl biçim değiştirdiğini irdeliyor. Adorno’yu izleyerek, benliğin metalaştırılması sürecinde farklı kurumların yakın ilişkisine dikkat çekiyor: psikolojik ikna, kişisel gelişim edebiyatı, nasihat endüstrisi, devlet, ilaç şirketleri ve internet teknolojisi modern psikolojik özbenliğin temelini biçimlendirme konusunda iç içe geçmişlerdir iddiasında bulunuyor. Duyguları sermayeye bağlayan kendi içinde çelişkili mantığı mercek altına almaya çalışıyor.

"Sosyal mesafe ortak özelliklerin yokluğundan değil, bu özelliklerin soyut doğasından kaynaklanır. Uzaklık, insanların ortak hiçbir şeyi olmadığında değil, ortak noktaları fazla olduğunda ortaya çıkar. Diğer bir deyişle uzaklık, insanların artık günümüzde ortak ve son derece standartlaşmış bir dil paylaşmalarından kaynaklanır. "

İlginç ve ölçülü bir bugün eleştirisi... Eleştirel kurama taze bir katkı…

Kudüs İbrani Üniversitesi'nde sosyoloji profesörüdür. Aynı zamanda Center for the Study of Rationality üyesi olan Illouz'un yayımlanmış kitapları şunlardır: Consuming the Romantic Utopia: Love and the Cultural Contradictions of Capitalism (1997), The Culture of Capitalism (2002), Opray Winfrey and the Glamour of Misery: An Essay on Popular Culture (2003), Saving the Modern Soul: Therapy, Emotions, and the Culture of Self-Help (2008), Warum Liebe weh tut (2011), Soğuk Yakınlıklar: Duygusal Kapitalizmin Şekillenmesi kitabı 2011 yılında İletişim Yayınları tarafından yayımlanmıştır.
Kitabın Adı Soğuk Yakınlıklar
Alt Başlık Duygusal Kapitalizmin Şekillenmesi
Orijinal Adı Cold Intimacies. The Making of Emotional Capitalism
ISBN 9789750509766
Yayın No İletişim - 1683
Dizi Politika - 96
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 168 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 145 gr
Perakende Satış Fiyatı 56,50 TL
Baskı 3. baskı - Kasım 2021 (1. baskı - Aralık 2011)
Yazar Eva Illouz
Çeviren Özge Çağlar Aksoy
Editör Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Fatma Kurt, Tayfun Mater
Dizin Burcu Tunakan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset