Ecdadın İcadı
AKP İktidarında Bellek Mücadelesi

Reyhan Ünal Çınar, “yeni Türkiye”nin iktidar hafızasının, hamarat bir yeni Osmanlıcı nostalji üretimine dayandığını gösteriyor. Yeniden inşa sürecindeki kurucu nostalji ile ersatz-nostalji (veya ikame nostalji) arasında bir ayrım yapıyor: Bu ikincisi, hiç yaşanmamış, deneyimlenmemiş bir sözde geçmiş kurgusunun metalaştırılmış temsilidir.

19 Mayıs Kurtuluş Savaşı’nın başlaması – 29 Mayıs İstanbul’un Fethi… 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 29 Nisan Kut’ül Amare Zaferi… 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı – 15 Temmuz Destanı… Ankara – İstanbul… Cumhuriyet – Osmanlı…

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2002’de başlayan uzun iktidarında Türkiye’de "bellek savaşları” hüküm sürüyor. Mimaride, bina ölçeklerinde, mekânların adlandırılmasında, milli bayramlarda, törenlerde kendini gösteren bir mücadele bu. İktidarın toplumsal belleğe hâkim olma mücadelesinde ilk safha, Kemalist-cumhuriyetçi hafızaya alternatif bir karşı hafızayı canlandırmaktı. Sonraki safha, bu karşı hafızanın iktidar hafızasına dönüştürülmesi oldu. Bu, Reyhan Ünal Çınar’ın tanımlamasıyla, “tüm hatırlayış ve unutuşları tektipleştiren, dahası dikte eden bir bellek terbiyesi” safhasıdır.

Çınar, “yeni Türkiye”nin iktidar hafızasının, hamarat bir yeni Osmanlıcı nostalji üretimine dayandığını gösteriyor. Yeniden inşa sürecindeki kurucu nostalji ile ersatz-nostalji (veya ikame nostalji) arasında bir ayrım yapıyor: Bu ikincisi, hiç yaşanmamış, deneyimlenmemiş bir sözde geçmiş kurgusunun metalaştırılmış temsilidir.

AKP iktidarının canlandırdığı-sahnelediği hafızanın, “geçmişten devşirilen bir ‘hayalet hikâyesi’ mi yoksa AKP’nin ‘hayal etme’ kapasitesi mi olduğunu anlama” çabası, elinizdeki çalışmaya dinamizmini veriyor.

Yüksek lisans çalışmalarını “Modern Cemaatleşmeler ve Türkiye Örneği” başlıklı teziyle İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Programı’nda tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Gazetecilik Doktora Programı’ndan doktora derecesini aldı. Halen Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi Programı’nda Avrupalılık krizi ile İslâmofobi arasındaki ilişkiyi UKIP ve PEGIDA üzerinden ele aldığı doktora tezi çalışmasını sürdürmektedir.
[email protected]

Kitabın Adı Ecdadın İcadı
Alt Başlık AKP İktidarında Bellek Mücadelesi
ISBN 9789750529610
Yayın No İletişim - 2933
Dizi Araştırma-İnceleme - 473
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 268 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 184,00 TL
Baskı 2. baskı - Aralık 2020 (1. baskı - Ekim 2020)
Yazar Reyhan Ünal Çınar
Editör Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Murat Bergi
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Büşra Bakan
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit