Faşizmden Popülizme

Federico Finchelstein, Faşizmden Popülizme adlı bu kitabında, popülizmin ulus-ötesi karakterini tanıyarak, onu iki savaş arası dönemde, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ve Soğuk Savaş atmosferi içerisinde kavrıyor. Böylelikle popülizmi faşizme eşitleyen görüşleri bertaraf ederken, faşizm mirasından devraldıklarını göstererek, onu post-faşist bir bağlam içerisinde kavramamıza imkân tanıyor.

“Günümüzde uzmanlar ve siyasetçiler faşizmi, yalnızca popülizmi değil, otoriter rejimleri, uluslararası terörizmi veya devletlerin sergilediği baskıcı tutumları, hatta muhalefetin gerçekleştirdiği sokak eylemlerini de gevşekçe tanımlamak için kullanıyor. Bu gevşeklik tarihsel olarak sorunludur, faşizm kavramının bu gibi dikkatsiz kullanımları popülizmi şeytanlaştırır fakat onu var eden tarihsel sebepleri açıklayamaz. Faşizm ve popülizmin bir torbaya konulması, genellikle statükonun popülist seçeneklerin yegâne alternatifi olarak sunulmasına sebep olur.”

Popülizm şu sıra her kapının kilidini açan bir kavram muamelesi görüyor. Bambaşka ülkelerdeki hareketlere, liderlere, siyasetlere popülizm ve popülist etiketi konduruluyor. Bu adlandırmalardan da hareketle, bir fenomen olarak popülizmin ulus-ötesi bir karakter taşıdığına şüphe olmasa da onun ne olduğuna dair tartışmalar kısa vadede hız kesecek gibi görünmüyor.


Federico Finchelstein, Faşizmden Popülizme adlı bu kitabında, popülizmin ulus-ötesi karakterini tanıyarak, onu iki savaş arası dönemde, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ve Soğuk Savaş atmosferi içerisinde kavrıyor. Böylelikle popülizmi faşizme eşitleyen görüşleri bertaraf ederken, faşizm mirasından devraldıklarını göstererek, onu post-faşist bir bağlam içerisinde kavramamıza imkân tanıyor. Bu karşılaştırmalı-tarihsel okuma, savaş sonrası zuhur eden modern popülizmi kavramaya ve kavramların kullanımlarının önemini yeniden hatırlamaya bir davet niteliği taşıyor.

Lisans derecesini Buenos Aires Üniversitesi’nden alan Federico Finchelstein doktora derecesini 2006 yılında Cornell Üniversitesi’nden almıştır. Arjantinli tarih profesörü, halen New York City’de bulunan New School for Social Research’te tarih kürsüsündedir. Transatlantic Fascism: Ideology, Violence and the Sacred in Argentina and Italy, 1919-1945 (2010), The Ideological Origins of the Dirty War: Fascism, Populism, and Dictatorship in Twentieth-Century Argentina (2014) ve From Fascism to Populism in History (2017) (Faşizmden Popülizme, İletişim Yayınları, 2019) önemli eserleri arasında sayılabilir.

Kitabın Adı Faşizmden Popülizme
Orijinal Adı From Fascism to Populism in History
ISBN 9789750525926
Yayın No İletişim - 2719
Dizi Politika - 185
Alan Faşizm İncelemeleri, Politika/Siyaset
Sayfa 320 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 264 gr
Perakende Satış Fiyatı 246,00 TL
Baskı 3. baskı - Mart 2024 (1. baskı - Ocak 2019)
Yazar Federico Finchelstein
Çeviren Ali Karatay
Editör Aybars Yanık
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Salih Kızıl
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit
Popülizm Kitapları Seti
Popülizm kavramı üzerine düşünmek ve popülizmin dünya görüşünü, politik anlayışını, “ruhunu” anlayabilmek için...