Faşist Yalanların Kısa Tarihi

Federico Finchelstein Faşist Yalanların Kısa Tarihi’nde günümüzdeki otoriterleşme ve faşistleşme eğilimini anlamaya çalışırken, hem Hitler ve Mussolini’nin “sıradan” yalanlar olarak görülemeyecek “mitsel” yalanlarına dair tarihsel ve felsefi bir okumaya girişiyor hem de yalanının bir hükmetme ve zulmetme aracı olarak bugünün otoriter popülist liderleri tarafından nasıl devralındığının izini sürüyor.

“Günümüzde yalan, artan oranda ampirik gerçekliğin yerini alıyor. ‘Uydurma haberler’ gerçek diye önümüze konuldukça, bunlardan yola çıkılarak oluşturulan fikirler hükümet politikalarına dönüşüyor. Bugün ‘hakikat ötesi’ hakkında konuşulanların siyasi ve düşünsel kökeni faşist yalanların tarihinde yatıyor. Bunu her daim hatırlamalıyız.”

Halkın bir bölümünün özgürlüğü ve refahının diğer bir bölümünün mutsuzluğuna ve yoksunluğuna endekslenmesi, içinde bulunduğumuz siyasi manzarada ilk göze çarpan motif olmaya başladı. Bu motifin doğallaşmasının yolunun yalanın kamu felsefesi olmasından geçtiğini düşünmek için elimizde pek çok neden var.

Federico Finchelstein Faşist Yalanların Kısa Tarihi’nde günümüzdeki otoriterleşme ve faşistleşme eğilimini anlamaya çalışırken, hem Hitler ve Mussolini’nin “sıradan” yalanlar olarak görülemeyecek “mitsel” yalanlarına dair tarihsel ve felsefi bir okumaya girişiyor hem de yalanının bir hükmetme ve zulmetme aracı olarak bugünün otoriter popülist liderleri tarafından nasıl devralındığının izini sürüyor. Finchelstein faşist ve mitsel yalanlara karşı tarihi savunarak direnmenin önemi üzerine düşünmeye çağırıyor bizi.

Lisans derecesini Buenos Aires Üniversitesi’nden alan Federico Finchelstein doktora derecesini 2006 yılında Cornell Üniversitesi’nden almıştır. Arjantinli tarih profesörü, halen New York City’de bulunan New School for Social Research’te tarih kürsüsündedir. Transatlantic Fascism: Ideology, Violence and the Sacred in Argentina and Italy, 1919-1945 (2010), The Ideological Origins of the Dirty War: Fascism, Populism, and Dictatorship in Twentieth-Century Argentina (2014) ve From Fascism to Populism in History (2017) (Faşizmden Popülizme, İletişim Yayınları, 2019) önemli eserleri arasında sayılabilir.

Kitabın Adı Faşist Yalanların Kısa Tarihi
Orijinal Adı A Brief History of Fascist Lies
ISBN 9789750530388
Yayın No İletişim - 2978
Dizi Politika - 208
Alan Faşizm İncelemeleri, Politika/Siyaset
Sayfa 148 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 138,00 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2021 (1. baskı - Şubat 2021)
Yazar Federico Finchelstein
Çeviren Zeynep Şarlak
Editör Aybars Yanık
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Berkay Üzüm
Dizin Berkay Üzüm
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit
Faşizm İncelemeleri Seti
Bu sette, Sebastian Haffner’in, Nazilerin adım adım iktidara gelişini, “halkın içinden biri olarak” anlattığı Bir Alman’ın Hikâyesi; Faşizmden Popülizme isimli kitabını da yayımlamış olduğumuz Federico Finchelstein’in günümüzdeki otoriterleşme ve faşistleşme eğilimini anlattığı Faşist Yalanların Kısa Tarihi; Michael Mann’ın faşist harekete katılan kadın ve erkeklerin ayrıntılı analizlerine yönelerek faşizm hakkında yeni bir teori geliştirmeye çalıştığı Faşistler; Robert O. Paxton’un faşist parti ve hareketleri bilhassa İtalya ve Almanya üzerinden ele aldığı Faşizmin Anatomisi ve Nicos Poulantzas’ın III. Enternasyonal’in özellikle faşizm karşısında düştüğü saf ekonomizmi eleştirdiği Faşizm ve Diktatörlük yer alıyor. Faşizmin doğasını etraflıca anlamak isteyenler için...