Faşizmler

İtalyan ve Alman faşizmleri Avrupa tarihini derinden etkiledi. Sadece siyasi sistemleri değil toplumsal yapıyı da dönüştüren faşizm, insanlık tarihinin en kanlı sayfalarının yazılmasına sebep oldu. Ancak faşizmi özellikli kılan yalnızca kıyıcılığı değil, toplumsal hayatı, zihniyet kalıplarını, kültürel algı ve zenginliği de kötürümleştiren yüzüdür. Modern tasavvurun, Aydınlanma ideallerinin olumsuz anlamda en uç noktalara taşınmış olması da faşizmin bir diğer özelliğidir.

İtalyan ve Alman faşizmleri Avrupa tarihini derinden etkiledi. Sadece siyasi sistemleri değil toplumsal yapıyı da dönüştüren faşizm, insanlık tarihinin en kanlı sayfalarının yazılmasına sebep oldu. Ancak faşizmi özellikli kılan yalnızca kıyıcılığı değil, toplumsal hayatı, zihniyet kalıplarını, kültürel algı ve zenginliği de kötürümleştiren yüzüdür. Modern tasavvurun, Aydınlanma ideallerinin olumsuz anlamda en uç noktalara taşınmış olması da faşizmin bir diğer özelliğidir. Faşizm, modern toplumun içinde barındırdığı çelişkileri farklı etnik, dinsel topluluklara yönelterek, bir “iç” düşman algısı yaratır ve bu algıyı kitlesel kıyımlarla besleyerek var olur. “Faşizmler”, kıyafetlere, ritüellere, törensel heyecana ve ilkel duyguların kitlesel “gösterisi”ne önem verir; propaganda, şiddet ve “histeri”nin kitlelerce paylaşılması faşizmin en önemli silahlarıdır.

Henri Michel, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Fransız direniş hareketi içinde yer almış, olaylara ilk elden tanıklık etmiş bir tarihçi. Faşizmler’de, İtalyan ve Alman faşizmlerinin benzerliklerini, birbirinden farklı yönlerini, mobilizasyon güçlerini, hitap ettikleri toplumsal sınıfları ve kitleleri ele alırken, bir yandan da Avrupa, Amerika ve Afrika’da faşist karakterleri benzeşen siyasal hareketlerin bir dökümünü sunuyor.

 (1907-1986) Fransız tarihçi ve İkinci Dünya Savaşı uzmanı. Direniş’e

katıldı, sosyalist SFIO temsilcisi olarak koordinasyon komitesinde yer aldı. Savaşın
ardından Nazi işgali ve Direniş üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Comité d’histoire
de la Seconde Guerre mondiale’in kurulmasına ve Revue d’Histoire de la Seconde
Guerre mondiale dergisinin çıkarılmasına öncülük etti ve direktörlüğünü yürüttü.
Kitabın Adı Faşizmler
Orijinal Adı Les faschismes
ISBN 9789754700695
Yayın No İletişim - 1596
Dizi Başvuru - 59
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 132 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 118 gr
Perakende Satış Fiyatı 129,00 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2017 (1. baskı - Mayıs 2011)
Yazar Henri Michel
Çeviren Füsun Üstel
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Kerem Ünüvar
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset