Ben û Sen
Bir Memleket Mekânı

Ahmet Çakmak, Ben û Sen’in her zaman dönemin toplumsal ve siyasî havasıyla dolu olan renkli ortamını anlatıyor. Kendi çapında efsaneleşmiş anılarını, rivayetlerini, müdavimlerini, özel tiplerini hikâye ediyor.

Ben û Sen, Diyarbakır’da bir meyhane. Pavyonlar Sokağı diye bilinen sokakta, çok eski ve çok “erkek” bir mekân. Namı az çok memlekete mal olmuş, bir nevi kültür mirası hüviyeti kazanmış mekânlardan. Ahmet Çakmak, Ben û Sen’in her zaman dönemin toplumsal ve siyasî havasıyla dolu olan renkli ortamını anlatıyor. Kendi çapında efsaneleşmiş anılarını, rivayetlerini, müdavimlerini, özel tiplerini hikâye ediyor.

Ben û Sen, mecralarından hatta yaratıcılarından olduğu Diyarbakır Kürt mizahının da mekânı.

Esnaflar Masası, Kömürcüler Masası, Sanatçılar Masası, Garibanlar Masası, Tefeciler Masası, Erkenci Öğretmenler, Çok Efendi Emekli Adamlar Masası, Sonradan Tövbe Edenler Masası, Kürt Yazarlar Masası, Gereksiz Adamlar Masası, Tek Tabanca Adamlar Masası, Solcu Gençler Masası ve Gece Adamları Masası’yla, kahramanı meyhane olan bir roman, adeta.

Diyarbakır’da doğdu. Eğitim sürecinin tamamını doğduğu şehirde geçirdi. Edebiyat öğretmeni. Uzun süre çeşitli şehirlerde eğitimcilik yaptıktan sonra memleketine döndü. Şiirleri, şiir üstüne yazıları ve öyküleri, 1991’den itibaren çeşitli dergilerde yayımlanıyor. Bazı şiirleri, Kürtçe, Çince, İngilizce ve Farsçaya çevrildi. Şiir kitapları: İki Dilde Kederlenmek (1998), Eski Kent Kırgınlıkları (2007, Cigerxun 2003 Şiir Ödülü), İnsanın Kimsesi (2015). Roman: Çiftkafa’nın Kitabı (2017). Yaratı/Yaratım dergisinin yedi yıl boyunca editörlüğünü yaptı. Yazarlar Sendikası ve Türkiye PEN üyesidir.

Kitabın Adı Ben û Sen
Alt Başlık Bir Memleket Mekânı
ISBN 9789750527289
Yayın No İletişim - 2809
Dizi Memleket Kitapları - 36
Alan Sosyoloji, Gezi ve Rehber
Sayfa 112 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 104,00 TL
Baskı 2. baskı - Eylül 2019 (1. baskı - Eylül 2019)
Yazar Ahmet Çakmak
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Ekin Kadir Selçuk, Adem Kotan
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Zülküf Çapanoğlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit