Memleket Kitabevi

“Tansiyon aleti soranlar, pil soranlar gibi dikilirler kapıda –ellerinde dantel: ‘Dantele fotokopi çekiyor musunuz?’ (…) Dantelden fotokopi çekmediğimizi söyleriz mecburen… Kimi de sorar: ‘Kitap var mı?’ Döner, dükkâna, yerdeki, tezgâhtaki, raflardaki bütün kitaba ağır çekimle bakarız (ben bakarım), umarız (ben umarım) ki soran da bizimle (benimle) bakar, bakar da cümlesini düzeltir. Öyle olmaz. Duymadığımızı sanıp yeniden sorar çoğu: ‘Kitap var mı?’

 “Tansiyon aleti soranlar, pil soranlar gibi dikilirler kapıda –ellerinde dantel: ‘Dantele fotokopi çekiyor musunuz?’ (…) Dantelden fotokopi çekmediğimizi söyleriz mecburen… Kimi de sorar: ‘Kitap var mı?’ Döner, dükkâna, yerdeki, tezgâhtaki, raflardaki bütün kitaba ağır çekimle bakarız (ben bakarım), umarız (ben umarım) ki soran da bizimle (benimle) bakar, bakar da cümlesini düzeltir. Öyle olmaz. Duymadığımızı sanıp yeniden sorar çoğu: ‘Kitap var mı?’ Kafasında bir kitap vardır, aradığı odur; ilginçtir, bu soruyla onu sorduğundan da emindir müşteri. ‘Bunlar ne? Kitap değil mi?’ derim. ‘Böyle değil. Ders kitabı?’ Hangi ders? Kaçıncı sınıf? Yayınevi? Ne çok bilinmezi vardır bir kitabın. Böyle gelenden işe yarar cevap almamız kolay değildir. ‘Okul için’ derler, ‘Öğretmen istiyor’ derler, ‘Çocukların hepsinde varmış’ derler… ‘Sarı renkliymiş’.” 

 
Necati Mert, taşrada bir kitabevini yaşatma macerasını anlatıyor. Kitapçılık macerasının etrafında, taşra hayatını anlatıyor: Çek tahsildarını “komünist!” diye kovalayan kitapçıyı, dolandırıcıya para kaptıran dağıtımcıyı, müşterisi tarafından dövülen esnafı… Herhangi bir taşrayı değil, Adapazarı’nı, Adapazarı’nın yakın tarihini anlatıyor Necati Mert. Adapazarı mikro evreninde, 12 Mart döneminden günümüze, Türkiye’nin toplumsal ve politik değişim sürecini anlatıyor. Solculuğun ve sağcılığın değişimini… Sadece gündelik ve politik hikâyat değil ama… Memleket Kitabevi, Necati Mert’in kendi yazarlık serüveniyle iç içe, taşrada edebiyat ve düşünce uğraşının canlı resimlerini sunuyor.
 
 

1945 Adapazarı doğumlu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 1972 yılından beri öyküleri, denemeleri, eleştirileri yayımlanıyor. Kitapları: Gramofonlar, Radyolar, Teypler (öykü, 1979), Bir Bir Değilken(masal, 1979),Hindinin Biri (masal-öykü, 1980), Minnacık Bir Uçurum(öykü, 1994), Paytonun F’si (deneme, 1995), Geceye Uçurulan Güvercinler(öykü, 1996), Kapıdan İçeri Girmek(deneme, 1997), Büyük Düğün(oyun, 1998), Gönüller Küçüldü(öykü, 2002), Ömer Seyfettin: İslamcı, Milliyetçi ve Modernist Bir Yazar (inceleme-biyografi, 2004), Öykü Yazmak (inceleme, 2006).

Kitabın Adı Memleket Kitabevi
ISBN 9789750512735
Kapak Gelişim Kitabevi’nin Petek Çarşısı şubesinin açılışında, 1979
Yayın No İletişim - 1917
Dizi Memleket Kitapları - 23
Alan Tarih
Sayfa 309 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 255 gr
Perakende Satış Fiyatı 207,00 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2013
Yazar Necati Mert
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Editör Tanıl Bora
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset